Biała Podlaska: Rozpoczynają nabór do bialskiego garnizonu

  • 08.09.2020, 11:45
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Rozpoczynają nabór do bialskiego garnizonu
Przez dwa dni, w najbliższą środę i czwartek ma bialskiej AWF prowadzona będzie kwalifikacja wojskowa do powstającego batalionu zmechanizowanego. Docelowo nabór ma zaowocować przyjęciem w szeregi armii 1000 rekrutów, którzy stworzą stacjonujące w mieście wojsko.

Wojsko stacjonować będzie na terenie byłego lotniska, mając do dyspozycji łącznie 606 ha. Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku bialska rada miasta zdecydowała o przekazaniu wojsku 64 ha terenu miejskich działek, leżących na obszarze byłego lotniska.

Na początku stycznia tego roku bialskie lądowisko zostało wykreślone z ewidencji prowadzonej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W połowie lutego prezydent Białej Podlaskiej podpisał w urzędzie wojewódzkim, wraz z wojewodą lubelskim, akt notarialny w sprawie przekazania terenu byłego lotniska w Białej Podlaskiej na rzecz wojska. To pokłosie podpisanego w listopadzie 2019 roku protokołu uzgodnień w sprawie odwołania darowizny nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Nieruchomość o łącznej powierzchni ponad 327 ha do niedawna stanowiła własność miasta Biała Podlaska. Została przez nie nabyta w drodze darowizny dokonanej przez wojewodę lubelskiego aktem notarialnym z dnia 1 grudnia 2009 roku. (...)

Czas na nabór
Przejęte tereny lotniska wojsko już zagospodarowuje. Teraz nastąpił czas na rekrutację żołnierzy. Pierwsza kwalifikacja odbędzie się 9 i 10 września. - W ramach wzmocnienia wschodniej ściany Polski i NATO ponad 2 lata temu została sformowana 18. Dywizji Zmechanizowanej, 1. WBPanc. ponad rok temu stała się jej częścią, konsekwencję tego jest teraz powrót wojska do Białej Podlaskiej – informuje ppor. Jacek Piotrowski, oficer prasowy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. - 1. Warszawska Brygada Pancerna na co dzień stacjonuje w dwóch garnizonach: Wesoła oraz Siedlce. W swoich strukturach posiada dwa bataliony czołgów, oraz pododdziały wsparcia i dowodzenia. Teraz rozpoczyna formowanie nowego batalionu w garnizonie Biała Podlaska. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 8 września

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe