Czy rozwód kościelny dostają obie strony?

  • 11.09.2020, 10:55 (aktualizacja 11.09.2020, 11:06)
  • artykuł partnera
Czy rozwód kościelny dostają obie strony?
Rozwód kościelny jest o tyle skomplikowaną sprawą, że nic dziwnego, że pojawia się wokół niego wiele wątpliwych kwestii. Adwokaci kościelni wielokrotnie spotykają się z pytaniami, jak można go uzyskać, jak wygląda procedura, ile to trwa czy też, ile kosztuje rozwód. To jednak niejedyne kwestie pojawiające się na spotkaniach w kancelariach kanonicznych. To, czy obie strony dostają rozwód kościelny, jest kolejną, która nurtuje małżonków chcących doprowadzić do unieważnienia małżeństwa.

Właściwe nazewnictwo – stwierdzenie nieważności małżeństwa

Praktycznie w każdej kancelarii prawa kanonicznego, do której uda się para zainteresowana rozwodem kościelnym, usłyszy ona, że… jest to niemożliwe. Przyczyna jest prosta – prawo kanoniczne nie przewiduje czegoś takiego jak unieważnienie zawartego małżeństwa pomiędzy dwoma ochrzczonymi osobami. Nie ma więc mowy o rozwodzie kościelnym – można jednak postarać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, czyli wykazanie, że od początku nie zostało one zawarte w sposób ważny, więc tak naprawdę nigdy nie obowiązywało. Jak można sobie wyobrazić, procedura jest dość skomplikowana i bywa długa, ale dobry adwokat kościelny poradzi sobie ze wszystkimi kwestiami, które pojawią się na jej drodze. Po wyjaśnieniu sobie formalnych wymagań odnośnie do właściwego nazewnictwa pozostaje ustalenie pozostałych kwestii, czyli wskazania powodów, dla których ma dojść do tzw. rozwodu kościelnego oraz odpowiedzi na nurtujące małżonków pytania.

Czy obie strony dostają rozwód kościelny?

Może się to wydawać oczywistą kwestią, jednak adwokaci kościelni często spotykają się z tym właśnie pytaniem. Wątpliwości często wynikają z podanych przyczyn, które są podstawą do unieważnienia ślubu kościelnego. Małżonkowie nie są pewni co do tego, czy stwierdzenie nieważności małżeństwa będzie dotyczyło ich obojga, czy tylko jednej strony – tej osoby, której nie dotyczy bezpośrednio wskazany powód. Jak wyjaśniają adwokaci reprezentujący kancelarię kanoniczną, wyrok stwierdzający nieważność ma odniesienie do obu stron. Nie ma możliwości, by zaistniała taka sytuacja, w której jedna osoba nadal pozostawałaby w ważnym związku małżeńskim, a druga była wolna. Potocznie zwane unieważnienie małżeństwa dotyczy więc zarówno żony, jak i męża, wskazując, że w istocie nigdy nimi nie byli, czyli że małżeństwo nie zostało ważnie zawarte. W kancelarii prawa kanonicznego można uzyskać szczegółowe informacje na ten temat, zasięgając porady oraz zlecając reprezentowanie w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

Porady może udzielić: https://www.adwokat-koscielny.com.pl/

artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Adwokat kościelny Poczmański
Adwokat kościelny Poczmański 17.10.2020, 16:59
Zapraszam na stronę
https://www.kancelaria-kanonic…
Michał Poczmański adwokat kościelny
Michał Poczmański adwokat kościelny 17.10.2020, 16:49
Zapraszam na stronę o stwierdzeniu nieważności małżeństwa: https://www.kancelaria-kanonic…
Arletta Bolesta
Arletta Bolesta 19.09.2020, 12:03
Nie tyle rozwód co uznanie nieważności. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny [email protected]
czyt
czyt 11.09.2020, 18:12
Kościół nie daje ślubów, a tym bardziej rozwodów. Unieważnienie zdarza się, ale to sa indywiduallne kwestie pokaleczonych ludzi.

Pozostałe