BIAŁA PODLASKA: Opłata została wniesiona, ale egzamin się nie odbył

  • 07.10.2020, 11:04
  • Joanna Danielewicz
BIAŁA PODLASKA: Opłata została wniesiona, ale egzamin się nie odbył
O marszałka województwa oparła się sprawa związana z egzaminami na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej. Poseł Riad Haidar zainterweniował w sprawie kursantów, którzy na egzamin przyszli, ale go nie odbyli, z uwagi na podwyższoną temperaturę. Opłata za nieodbyty egzamin została jednak zainkasowana. – Takich przypadków było 6 na 10 tys. – wyjaśnia dyrektor bialskiego WORD.

Poseł Riad Haidar upublicznił ostatnio pismo, jakie złożył do marszałka województwa jeszcze w sierpniu. Chodziło o bialski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. – Interweniuję w sprawie opłat, które za nieodbyte egzaminy, bez podstawy prawnej, nalicza Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Kierowców w Białej Podlaskiej. Okazuje się, że jeśli kandydat na kierowcę ma podwyższoną temperaturę to jego egzamin jest odwoływany a wniesiona za ten egzamin opłata nie jest zwracana – wyjaśnia powód interwencji poseł Haidar. -  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. jasno definiuje, że: "Osoba egzaminowana nie wnosi kolejnej opłaty za egzamin w przypadkach, (...) jeżeli: warunki atmosferyczne lub inne przyczyny uniemożliwiają przeprowadzanie egzaminów." Podwyższona temperatura to w najgorszym razie "inna przyczyna" uniemożliwiająca przeprowadzenie egzaminu. Dlaczego więc WORD każe sobie płacić za ten nieprzeprowadzony egzamin?

Zdaniem posła, również lekarza, przyczyn podwyższonej temperatury może być wiele, część z nich wylicza w piśmie do marszałka, udowadniając, że nie musi ona znaczyć zakażenia Covid - 19, a może mieć bardzo prozaiczne podłoże, łącznie ze stresem. Spytaliśmy rzecznika prasowego marszałka Sławomira Stawiarskiego, jaka była relacja urzędu marszałkowskiego na pismo posła Haidara. - Marszałek Województwa Lubelskiego po uzyskaniu informacji, że osoby egzaminowane w WORD w Białej Podlaskiej muszą opłacać kolejny egzamin w sytuacji, gdy stwierdzono u nich przed egzaminem podwyższoną temperaturę ciała, zasugerował dyrektorowi zmianę sposobu dokonywania pomiarów w taki sposób, aby umożliwić przełożenie egzaminu dla takich osób bez pobierania opłaty – odpowiada Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

Przyznaje, że w innych ośrodkach podległych marszałkowi takich praktyk nie odnotowano i wyjaśnia na czym polegał problem w bialskim ośrodku. - W WORD w Białej Podlaskiej pomiar temperatury osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy dokonywany był przez egzaminatorów po wylosowaniu osoby egzaminowanej w systemie teleinformatycznym WORD. Przepisy w zakresie egzaminowania nie przewidywały, aby po wylosowaniu osoby egzaminowanej, w przypadku stwierdzenia u takiej osoby objawów choroby, wyznaczyć termin egzaminu bez uiszczania opłaty za kolejny egzamin. Taka możliwość istnieje w przypadku stwierdzenia objawów choroby przed wylosowaniem przez egzaminatora osoby egzaminowanej – tłumaczy Małecki i dodaje. - Obecnie temperatura ciała osób przystępujących do egzaminu jest mierzona przed losowaniem z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ośrodka.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 6 października

 

 

 
 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Momo
Momo 08.10.2020, 21:40
Mi mierzył przed egzaminem i pokazało 38.3°C po czym kolejny miał 38.1°C i powtarzali jeszcze 2 razy czynność już chciał mnie do domu wygonić ale egzaminator zmierzył u siebie i była taka sama temperatura a się okazało że termometr był zepsuty.
Ciekawe ile osób tak jeszcze miało?
Vink
Vink 07.10.2020, 20:01
Hahaha warunki lub inne powody ? Czyli temperatura może byc ! Niedługo w panstwie będzie wojna domowa przez te cudowania

Pozostałe