Powiat radzyński: Starosta: "Nie wykluczam, że trafimy do czerwonej strefy"

  • 20.10.2020, 17:45
  • Joanna Danielewicz
Powiat radzyński: Starosta: "Nie wykluczam, że trafimy do czerwonej strefy" www.gov.pl Powiaty aktualnie znajdujące się w czerwonej strefie.
Sytuacja epidemiczna, która w kraju przybiera coraz groźniejszy kurs, widoczna jest również w powiecie radzyńskim. Liczba zakażonych z dnia na dzień zwiększa się w szybkim tempie. Na kwarantannie znalazł się burmistrz Radzynia Podlaskiego, a starosta radzyński śledzi liczbę zakażonych i ostrzega, że powiat w każdej chwili może trafić do czerwonej strefy ze względu na ilość przypadków zakażonych koronawirusem.

W niedzielę, 18 października odnotowano 54 aktywnych zakażeń na terenie powiatu radzyńskiego. Dzień wcześniej 52, a w piątek (16 października) 35. Wcześniej wskaźnik utrzymywał się przez kilka kolejnych dni na trzydziestu kilku aktywnych przypadkach. W niedzielę 18 października rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie poinformowała, że w SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim zmarł 67 – letni pacjent. – Pacjent z infekcją Covid -19 pochodził z powiatu radzyńskiego, miał choroby współistniejące – informuje Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Z kolei już we wtorek, 20 października, rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka, poinformowała o aż 68 nowych przypadkach w powiecie radzyńskim.

Sytuacja się zagęszcza
Jeszcze w ubiegłym tygodniu liczba zakażeń na terenie powiatu oscylowała wokół ponad 30 przypadków. Jednak pod koniec tygodnia przybyło ich jednego dnia o 20. – Sytuacja nam się komplikuje – przyznaje starosta Szczepan Niebrzegowski. – Podejrzewam, że jeśli tak dalej będzie, staniemy się wkrótce czerwoną strefą.

Ministerstwo Zdrowia decyduje o wprowadzeniu stref w interwałach dwutygodniowych, analizując dynamikę wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dni. Gdy na danym terenie w tym czasie nowych zachorowań jest powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wówczas obszar może stać się czerwonym. W powiecie radzyńskim mamy ok. 60 tys. mieszkańców, więc potrzeba minimum 72 przypadków  zachorowań, by teren został objęty kolejnymi obostrzeniami.

Zdaniem starosty,, to co dzieje się w powiecie, jest odzwierciedleniem ogólnego trendu rozwoju zakażeń w kraju. – Musimy zadbać o bezpieczeństwo placówek i urzędów, by zapewnić ciągłość ich pracy – mówi starosta. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 20 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe