Ludzie z pasją: W poszukiwaniu własnych korzeni

  • 22.12.2020, 16:26
  • Anna Ostapiuk
Ludzie z pasją: W poszukiwaniu własnych korzeni
O fascynujących poszukiwaniach, które ożywiają nie tylko pamięć o przodkach, ale i samą rzeczywistość, jak również o odkrywaniu własnych korzeni, dzięki którym można więcej zrozumieć i łatwiej zaakceptować trudne wybory, z Waldemarem Bałkowcem, pasjonatem genealogii z Międzyrzeca Podlaskiego rozmawia Anna Ostapiuk. 

Co sprawiło, że zainteresował się pan genealogią?

Iskrą, od której wszystko się zaczęło, była śmierć mojego taty w maju 2005 r. Dotąd to on był wielką skarbnicą wiedzy rodzinnej. W sytuacji, gdy to ja miałem dać na wypominki, okazało się, że tak naprawdę nic nie wiem o moich przodkach! To był dla mnie taki bodziec. Próbowałem w różny sposób przypominać sobie informacje, poszukiwałem danych wśród najbliższych, pytałem braci, siostry. Dużo mi wtedy pomógł mój brat Marian z Drelowa, razem odwiedzaliśmy rodzinę, zbieraliśmy wspomnienia. Jednak kiedy chciałem tę wiedzę poukładać, okazywało się to niemożliwe. Nie wiadomo było, co jest fikcją literacką, a co prawdą. Pojawiło się pytanie, na ile te ustne przekazy są przebarwione lub niedoszacowane. Nic mi się nie zgadzało, nie potwierdzało. Choć układałem dane według klucza, nie dawał mi on żadnej satysfakcji. A chciałem uporządkować tę wiedzę tak, by każdy następny po mnie również to wszystko zrozumiał, by było to dla każdego czytelne.

Kiedy nastąpił przełom w poszukiwaniach?

Pierwszym krokiem do usystematyzowania mojej wiedzy były szerokie poszukiwania w Internecie. Niestety, początkowo niewiele mi to pomogło. Dopiero kiedy na portalu Międzyrzec.info przeczytałem artykuł, poradnik genealogiczny, dowiedziałem się z niego o istnieniu portalu genealogicznego Lubgens. Lubelskie Korzenie. Od tego momentu zaczęły się wyjaśniać i potwierdzać zdobyte dotąd informacje. (...)

Cały wywiad przeczytacie w papierowym i elektronicznym, świątecznym wydaniu Słowa Podlasia, z 22 grudnia

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czyt
czyt 22.12.2020, 17:35
Reklama kubgensa? Genealogii i historii, szuka się w archiwach. Często są niekompletne, lub przemilczane, a historia zakłamana. Taką wersją, posługują się dziś nauczyciele, lub nie uczą wcale. Co 5 Polak w ~1600r był Rusinem. I my jesteśmy, tutaj ich potomkami. Unici. Nie Litwinów, nie Polaków-zKorony. Komuś, nadal to przeszkadza i argumentem są Białoruś i Ukraina, utworzone w 1918roku, wiadomo jak i przez kogo.

Pozostałe