Gmina Terespol: Chcą niższych opłat za śmieci

  • 08.01.2021, 11:20
  • Anna Chodyka
Gmina Terespol: Chcą niższych opłat za śmieci Joanna Gąska/Archiwum
W gminie Terespol trwa zbieranie podpisów pod petycją, w której zawarte jest żądanie obniżenia stawki opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych zbieranych i odbieranych w sposób selektywny, częściowego przywrócenia zwolnienia z opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych dla rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz podjęcia skutecznych działań mających na celu maksymalne obniżenie kosztów gospodarki odpadami.

Dotychczas zebrano ponad 190 podpisów mieszkańców gminy. – Ze względu na pandemię nie możemy chodzić od domu do domu, by prosić o podpis pod petycją. Prowadzimy tylko akcję przez internet. Mamy nadzieję, że się powiedzie – mówi radny Łukasz Dragun, pomysłodawca petycji.

Razem z nim pismo tworzyli radny Gabriel Gryciuk, radna Zenobia Kopeć i radny Jarosław Wasil. – Pod petycją mogą się podpisać wszyscy przeciwni podwyższeniu opłat za śmieci w gminie Terespol z 13 zł na 20 zł i z 9 zł na 20 zł z Karty Dużej Rodziny. Stworzyliśmy petycję do wójta i rady gminy Terespol w sprawie obniżenia opłat za odpady segregowane, przywrócenia zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz podjęcia działań w celu optymalizacji kosztów gospodarki odpadami – wyjaśnia radny Łukasz Dragun. Podaje też przykład Chełma, gdzie stawka za odpady segregowane wynosi obecnie10,90 zł za osobę miesięcznie.

- Z informacji, które do nas dotarły, na takim samym poziomie pozostanie w 2021 roku. Mamy nadzieję, że u nas również wójt i radni ponownie pochylą się nad kwestią opłat w tym zakresie - zaznacza. - Pragniemy zauważyć, że wynagrodzenia nasze nie rosną tak szybko, jak podwyżki opłat i podatków lokalnych w naszej gminie. Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na wzrastające koszty związane z gospodarką odpadami, podwyżki są nieuniknione. Jednakże patrząc na zatwierdzone stawki w sąsiednich gminach, mamy wiele wątpliwości czy akurat nasze powinny być aż tak wygórowane.  Gmina jest 100 proc. udziałowcem w spółce komunalnej EKO-BUG, a tym samym ma realny wpływ na optymalizację kosztów usługi i funkcjonowania spółki – podkreślają radni w petycji. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 5 stycznia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe