Region: Gdzie i jak się zaszczepimy? Ruszają zapisy dla seniorów

  • 13.01.2021, 10:38
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Region: Gdzie i jak się zaszczepimy? Ruszają zapisy dla seniorów pexels.com
Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko Covid-19 rozpocznie się 15 stycznia. Jako pierwsi zarejestrować będą mogli się seniorzy powyżej 80. roku życia. Znane są już punkty szczepień na terenie całego kraju. Kilkadziesiąt z nich znajduje się w naszym regionie. Opisujemy też, jak będziemy mogli zapisać się na szczepienie.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko Covid-19 rozpocznie się 15 stycznia. Podzielono ją na trzy etapy. W etapie pierwszym będą szczepieni pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

W etapie drugim: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. W etapie trzecim zaszczepieni zostaną przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Jak już więc wspomnieliśmy, szczepienia podzielone są na etapy. Jak jednak będzie wyglądała cała procedura szczepienia? 

15 stycznia rusza proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko Covid-19. Tego dnia rusza rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. 18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców DPS. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.  

Zapisać się będzie można bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień 989 lub 22 62 62 989 bądź zapisać się przez Internetowe Konto Pacjenta. Podczas zapisu będziemy musieli podać swoje dane osobowe, warto więc mieć ze sobą przygotowany dowód osobisty. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 stycznia

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe