Wywiad Słowa: W Polsce firmy umierają po cichu

  • 17.02.2021, 15:30
  • Anna Chodyka
Wywiad Słowa: W Polsce firmy umierają po cichu
Z Cezarym Kaźmierczakiem prezesem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców o tym, w jakim stanie jest polska gospodarka i co ją czeka w najbliższej przyszłości, zamknięciu gastronomii i branży fitness oraz podatku, który planują nałożyć na media rządzący, rozmawia Anna Chodyka.

W jakiej kondycji jest dzisiaj polska gospodarka?

Polska gospodarka jest w dość dobrej kondycji, w porównaniu do innych krajów. Polska sobie radzi. Mamy najniższe bezrobocie w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. Dobre są też inne wskaźniki makroekonomiczne.

Zawdzięczamy to strukturze polskiej gospodarki. W stosunku do Europy Zachodniej mamy jako kraj większy udział w przemyśle, który wynosi 36 proc. Nawet Niemcy mają mniej, bo 33 proc. Poza tym mamy gospodarkę rozproszoną, składającą się z większej liczby małych podmiotów niż w innych państwach. Utworzenie tak licznych małych i średnich firm było spowodowane tym, iż nie mieliśmy znacznego kapitału po 1989 r. Jak się patrzy na las, to jest on dość zdrowy. Bardzo zła sytuacja jest natomiast w tzw. sektorach społecznych, które podlegają restrykcjom czyli gastronomii, fitness i itd. W tym przypadku, jeśli dopuszczanie tych branż do normalnego działania nie będzie postępować w miarę szybko, to jest ryzyko przeniesienia się tej „zarazy” czyli kryzysu, na sektory które nie są zamknięte.

Czy przedłużający się lockdown doprowadzi do masowych bankructw?

Z całą pewnością w sektorach poddanych lockdownowi one będą. W przypadku restauracji, w Warszawie, jest to bardzo widoczne. W miejscach turystycznych będzie wiele takich przypadków. Na Trakcie Królewskim, gdzie mamy biuro zbankrutowało 70 proc. restauracji. Tego nie widać w statystykach, bo to nie Ameryka, że się idzie do sądu i ogłasza. W Polsce firmy umierają po cichu. Z moich informacji wynika, że w skali kraju działalności zaprzestało już 20-30 proc. restauracji.  (...)

Cały wywiad przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 16 lutego

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Monika
Monika 23.02.2021, 18:43
Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia89
czyt
czyt 18.02.2021, 15:49
"Trzeba się było ubezpieczyć" - czy pracownicy placzą, po tych firmach, Ich interesuje mnie opinia, anie jakiegoś katabasa.

Pozostałe