Biała Podlaska: Wojsko będzie impulsem do rozwoju

  • 18.02.2021, 11:23 (aktualizacja 19.02.2021, 11:34)
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Wojsko będzie impulsem do rozwoju Adam Trochimiuk/Archiwum
Jednostka wojskowa w Białej Podlaskiej będzie jednym z największych i najnowocześniejszych garnizonów we wschodniej Polsce. Służyć w nim będzie ok. 2500 żołnierzy a zatrudnienie znajdzie 160 osób cywilnych.

Jak zaznacza generał 18. Dywizji Zmechanizowanej Jarosław Gromadziński, formowanie dywizji to długi i złożony proces.

- Podzieliliśmy go na dwa zasadnicze etapy. W pierwszym etapie, w 2018 r. w Siedlcach powstał sztab dywizji i 18. Batalion Dowodzenia. Ponadto, w 2019 r. w skład dywizji włączono dwie istniejące wcześniej brygady: 1. Warszawską Brygadę Pancerną z Wesołej i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Rozpoczęliśmy także formowanie nowych jednostek, takich jak: 19. Brygada Zmechanizowana w Lublinie czy 18. Pułk Logistyczny w Łomży. Ten proces przebiega bez zakłóceń. Drugi etap formowania dywizji rozłożono na lata 2021-2026. W tym etapie rozpoczniemy formowanie 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie, 18. Pułku Przeciwlotniczego w Sitańcu koło Zamościa oraz 18. Batalionu Rozpoznawczego w Przasnyszu – wyjaśnia gen. Jarosław Gromadziński.

Dodaje, że drugi etap formowania dywizji to także rozwijanie garnizonu w Białej Podlaskiej, który będzie jednym z największych i najnowocześniejszych garnizonów we wschodniej Polsce. - Już rozpoczęliśmy formowanie batalionu zmechanizowanego, który wchodzi w skład 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, a stacjonował będzie w koszarach po byłym lotnisku wojskowym. W najbliższych miesiącach rozpocznie się formowanie kolejnych pododdziałów. Docelowo w garnizonie Biała Podlaska służyć będzie około 2,5 tys. żołnierzy, należy jednak należy podkreślić, że jest to proces długotrwały, który będzie narastał etapami i potrwa do 2026 roku – informuje generał.

Największy ośrodek szkoleniowy
Zauważa też, że od tego roku rozpocznie się aktywna część formowania garnizonu w Białej Podlaskiej. - Na terenie koszar zbudowana zostanie kompletna infrastruktura niezbędna do funkcjonowania jednostki wojskowej, m.in.: budynki koszarowe i sztabowe, obiekty szkoleniowe, stacja paliw, hala sportowa oraz park sprzętu technicznego. Równolegle będziemy prowadzić nabór do nowotworzonych jednostek wojskowych. W związku z tym, już niedługo w koszarach w Białej Podlaskiej rozpocznie się budowa tymczasowego miasteczka kontenerowego, który zapewni funkcjonowanie jednostek do czasu zakończenia budowy infrastruktury stałej – tłumaczy dowódca.(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 16 lutego

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Monika
Monika 23.02.2021, 18:42
Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia89
płk. Świr
płk. Świr 18.02.2021, 13:23
Brygada zmechanizowana będzie jeździła elektrycznymi czołgami budowanymi w dawnych Bialskich Fabrykach Mebli ze stali wytworzonej w dawnych zakładach włókienniczych Biawena.Stała infrastruktura wojskowa na lotnisku zostanie zbudowana według projektu znanego inżyniera Cezarego Baryki, z piasku pozyskanego z położonej tuż obok lotniska kopalni kruszywa.
czyt
czyt 18.02.2021, 15:37
160 krewnych i znajomych Królika - słuszną linię ma nasza władza
Rezerwa
Rezerwa 24.02.2021, 15:49
Brawo.Nareszcie coś będzie na tym lotnisku a nie kupa gnoju i uchodzcy

Pozostałe