Wichury przeszły przez region

  • 03.05.2021, 12:44
  • red.
Wichury przeszły przez region OSP Drelów/Facebook
Silny wiatr w nocy z 2 na 3 maja wyrządził sporo szkód w całym województwie lubelskim. Wichury nie ominęły Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego. W mieście jedno z drzew przewróciło się na ścieżkę widokową w Małpim Gaju. Z kolei w powiecie strażacy wyjeżdżali kilkanaście razy do zerwanych linii energetycznych i powalonych na drogę konarów.

Noc z 2 na 3 maja była wyjątkowo pracowita dla strażaków z naszego regionu. Łącznie na terenie województwa lubelskiego musieli oni wyjeżdżać kilkadziesiąt razy. Silny wiatr i wichury zrywały dachy, linie energetyczne i powalały drzewa na drogi.

Jednym z uszkodzonych miejsc jest ścieżka widokowa w Małpim Gaju w Białej Podlaskiej. Na ulicy Terebelskiej z kolei drzewo wylądowało na zaparkowanych na parkingu samochodach. Dużo pracy mieli strażacy z ochotniczych jednostek z powiatu bialskiego. I tak, np. OSP Drelów wyjeżdżało do powalonego na drogę drzewa w Drelowie, a OSP Piszczac do podobnej sytuacji w Piszczacu Trzecim oraz zerwanej linii energetycznej w miejscowości Janówka. Runęło też drzewo przy Muzeum im. J.I. Kraszewskiego w Romanowie, a w Międzyrzecu Podlaskim wiatr zerwał kawałek blachy z dachu. Łącznie takich zdarzeń było blisko dwudziestu. Część z mieszkańców przez wiele godzin nie miała prądu.

2 maja 2021 roku na terenie całego województwa lubelskiego jednostki ochrony przeciwpożarowej wyjeżdżały do licznych działań związanych z porywistym wiatrem i lokalną trąbą powietrzną, która przeszła według okolicznych mieszkańców przez teren miejscowości Tereszpol Zygmunty. Silny wiatr zrywał dachy, łamał drzewa i uszkadzał pojazdy. - Do godziny 18:45 odnotowaliśmy 58 wyjazdów zastępów straży pożarnych do połamanych konarów i drzew, 15 uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i 17 uszkodzonych dachów na budynkach gospodarczych, 9 uszkodzonych linii energetycznych. Strażacy nadal prowadzą działania zmierzające do likwidacji skutków nawałnicy – zabezpieczając uszkodzone budynki i dachy. Na tą chwilę nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych - informuje st. asp. Tomasz Stachyra z KW PSP w Lublinie.

Synoptycy przewidują, że wiać przestanie dopiero wieczorem. Służby ostrzegają, aby zabezpieczyć lekkie przedmioty na tarasach i balkonach oraz przypominają, aby nie zostawiać samochodów w pobliżu drzew, by ochronić je przed ewentualnym uszkoddzeniem.

red.

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe