Powstaje TVP World. Głos telewizji publicznej na świat

  • 09.06.2021, 11:30
  • News4Media
Powstaje TVP World. Głos telewizji publicznej na świat iStock
Platforma Obywatelska zbiera podpisy pod likwidacją TVP Info, a tymczasem państwowa telewizja szykuje się do uruchomienia międzynarodowego kanału TVP World. Jak podaje portal Wirtualne Media, całodobowe nadawanie informacji ma ruszyć jeszcze w tym roku.

W pierwszej kolejności droga internetowa

W rozmowie z portalem Wirtualne Media dyrektor TVP World Marcin Darmas przyznał, że sytuacja pandemiczna zahamowała rozwój kanału, który ma powstać. Obecnie działa 3-godzinny blok informacyjny, który z czasem ma przekształcić się w pełnowymiarowy kanał głoszący polski punkt widzenia. Jak podają Wirtualne Media, w 2022 roku planowane jest uruchomienie nadawania niekodowanego kanału TVP World w jakości HD z satelity Astra 19,2. Korzystają z niego Niemcy, Francuzi, Hiszpanie i Austriacy. Kanał ma obsługiwać amerykańska platforma cyfrowa Dish Network.

Podwaliną ma być Poland In

Poland In to internetowy kanał tematyczny TVP, który od 2018 roku działa w języku angielskim. To on ma posłużyć jako baza do rozwinięcia kanału TVP World. Ma on być nadawany ze studia przy ul. Woronicza w Warszawie. 

„Poland In to dobry grunt do zbudowania czegoś poważnego. Mówię pracownikom, że nie nastawiamy się na wielką rewolucję, tylko ewolucję Poland In. Stopniowe przejście z 3-godzinnego bloku programowego w 24-godzinny kanał. Dostrajamy naszą ramówkę, aby większość naszych publicystycznych premier było popołudniu, żeby widz zza oceanu miał to z samego rana u siebie. Jesteśmy na razie na etapie koncepcyjnym. Analizujemy, jak ta antena będzie wyglądać.” – czytamy na wirtualnemedia.pl.

Wieloletnie plany stają się faktem

O idei uruchomienia światowego kanału Jacek Kurski mówił już w 2016 r. Początkowo przedsięwzięcie miało być realizowane ze środków grupy wyszehradzkiej. Wówczas z przedsięwzięcia wycofali się Czesi, którzy mieli dopatrywać się w nim antyrosyjskich i antyeuropejskich działań. Ostatecznie 11 listopada 2018 r., czyli w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, platforma wystartowała samodzielnie. Zarówno Poland In, jak i TVP World to kanały anglojęzyczne, które mają przedstawiać stanowisko Polski w międzynarodowych sprawach.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe