Biała Podlaska: By była praca i łatwiej się żyło

  • 15.06.2021, 08:42
  • Marcin Kozarski
90-lecie spółdzielni Społem w Białej Podlaskiej fot. Marcin Kozarski
Promocja poświęconej spółdzielni monografii była głównym punktem zorganizowanej 8 czerwca konferencji z okazji 90-lecia Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Białej Podlaskiej. 

Co łączy spółdzielców z Podlaską Wytwórnią Samolotów? Okazuje się, że bardzo wiele.

- W obliczu rosnącej drożyzny i problemów zaopatrzeniowych, w 1931 roku pracownicy PWS postanowili utworzyć spółdzielnię spożywców. Po co? Po to żeby taniej kupować u producentów i hurtowników produkty spożywcze i bez wielkiej marży sprzedawać je swoim członkom, krótko mówiąc, żeby było łatwiej żyć - przypomniał Jerzy Trudzik, autor monografii pt. "Od PWS do "Społem".  

W latach II wojny światowej kontynuowano działalność pod nazwą Spółdzielnia Spożywców "Przyszłość". W 1951 była to Powszechna Spółdzielnia Spożywców, by w 1966 r. stać się oddziałem Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w Lublinie. W 1975 r. zyskała status spółdzielni wojewódzkiej, przyjmując nazwę własną "Społem". Wreszcie z końcem 1982 r. zaczęła funkcjonować jako "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Białej Podlaskiej i tak jest do dziś. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 15 czerwca

Marcin Kozarski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe