Nagroda Nobla przyznana. Badacze ludzkiego ciała wyróżnieni

  • 05.10.2021, 08:06
  • News4Media
Nagroda Nobla przyznana. Badacze ludzkiego ciała wyróżnieni Nobel Prize Facebook
Akademia Noblowska właśnie poinformowała, kto został laureatem nagrody w dziedzinie fizjologii lub medycyny. W ciągu kolejnych dni poznamy zwycięzców w pozostałych kategoriach.

To najbardziej prestiżowa nagroda na świecie. Co roku Sztokholmska Fundacja im. Alfreda Nobla uhonorowuje naukowców, lekarzy, badaczy, literatów w kilku dziedzinach. To fizjologia lub medycyna, fizyka, chemia, ekonomia, literatura oraz Pokojowa Nagroda Nobla. Właśnie poznaliśmy zwycięzcę w pierwszej z wymienionych kategorii.

W tym roku akademia doceniła Amerykanów Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana. Na nagrodę zasłużyli wyjaśnieniem zasady działania receptorów w ludzkim ciele. „Te przełomowe odkrycia zapoczątkowały intensywne prace badawcze prowadzące do szybkiego wzrostu naszego zrozumienia, w jaki sposób nasz układ nerwowy odczuwa ciepło, zimno i bodźce mechaniczne.” - oceniła komisja decydująca o nagrodzie, podkreślając, że naukowcom udało się wskazać „brakujące ogniwa” potrzebne do zrozumienia bardzo skomplikowanych połączeń pomiędzy zmysłami człowieka a środowiskiem. Podkreślono przy tym, że ludzka zdolność odbierania bodźców zewnętrznych ma kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego przetrwania, ale także dla interakcji ze środowiskiem, w jakim przebywamy.

Naukowcy wyjaśnili dokładnie, w jaki sposób dotyk czy zimno inicjują impulsy nerwowe, a to umożliwia odczuwanie temperatury albo ciśnienia. David Julius do badań użył naturalnej substancji o nazwie kapsaicyna, która jest odpowiedzialna za np. piekący smak papryki chili. To pomogło mu zidentyfikować receptory reagujące na ciepło. Ardem Patapoutian badał komórki wrażliwe na nacisk i odkrył nową klasę sensorów, które reagują na bodźce zarówno na skórze jak i narządach wewnętrznych.

Zwycięzcy otrzymają medale, dyplomy oraz 10 mln koron szwedzkich (ok. 4,3 mln złotych) do podziału. W kolejnych dniach mamy poznać kolejnych uhonorowanych w innych kategoriach. Jak informuje komitet nagrody, we wtorek będzie to fizyka, w środę chemia, następnego dnia literatura, w piątek zostanie przyznana Pokojowa Nagroda Nobla, a za tydzień w dziedzinie ekonomii.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe