Nobel z chemii przyznany. Tym razem dwóch laureatów

  • 07.10.2021, 13:00
  • News4Media
Nobel z chemii przyznany. Tym razem dwóch laureatów Nobel Prize Benjamin List i David W.C. MacMillan
Akademia Noblowska ogłosiła, kto w tym roku został laureatem najważniejszej na świecie nagrody naukowej. Wskazano zwycięzców w dziedzinie chemii. Czym sobie zasłużyli na zaszczyty?

Dzień po dniu przedstawiani są zdobywcy Nagrody Nobla w kolejnych kategoriach. Do tej pory poznaliśmy zwycięzców z zakresu fizjologii lub medycyny oraz fizyki. W środę szwedzka akademia podała nazwiska naukowców docenionych za ich dokonania w dziedzinie chemii. Nobla 2021 otrzymali: Niemiec Benjamin List i Brytyjczyk David W.C. MacMillan. Każdy z nich odbierze medal, dyplom oraz połowę nagrody pieniężnej. To 10 mln koron szwedzkich (ok. 4,3 mln zł) do podziału.

List i MacMillan na to wyróżnienie zasłużyli, prowadząc badania nad „nowym, precyzyjnym narzędziem konstruowania cząsteczek: katalizy organicznej.” - tak podała szwedzka akademia, tłumacząc jednocześnie, że praca naukowców miała wpływ na rozwój farmacji i jednocześnie sprawiła, że chemia stała się bardziej ekologiczna. „Naukowcy od dawna wierzyli, że dostępne są tylko dwa rodzaje katalizatorów: metale i enzymy. Niezależnie od siebie laureaci Nagrody Nobla Benjamin List i David W. C. Macmillan opracowali trzeci typ – asymetryczną katalizę organiczną” - orzekł komitet noblowski.

Co osiągnięcia naukowców oznaczają w praktyce? W wielkim skrócie: opracowany przez nagrodzonych katalizator - jak każdy inny - przyspiesza procesy chemiczne przy np. produkcji farmaceutyków. Osiągnięciem noblistów jest to, że znaleźli sposób, aby tym katalizatorem były cząsteczki organiczne, które po wykorzystaniu ulegną biodegradacji. To duży krok w stronę tzw. zielonej chemii, która nie szkodzi środowisku naturalnemu.

W czwartek poznamy zdobywcę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, dzień później zostanie ogłoszony laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a w poniedziałek będzie przedstawiony zwycięzca w zakresie ekonomii.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe