Gmina Kąkolewnica: Fotowoltaika do końca roku

  • 25.10.2021, 11:29
  • (joan)
Gmina Kąkolewnica: Fotowoltaika do końca roku fot. pixabay.com/poglądowe
Główny wykonawca właśnie rozpoczął pracę przy montażu urządzeń fotowoltaicznych na terenie gminy. Na instalacje czeka od wielu miesięcy 210 gospodarstw. – Niecierpliwość naszych mieszkańców była już na skraju – przyznaje Mariusz Majczyna, przewodniczący rady gminy.

Przedstawiciele Polskiej Ekologii, firmy, która zrealizuje zamówienie dotyczące instalacji fotowoltaiki w gminie, zapowiedzieli radnym, że właśnie rozpoczynają prace związane z montażem. – Bardzo nas to cieszy, bo cierpliwość wielu z mieszkańców była już na wyczerpaniu – przyznaje przewodniczący gminy. Samorząd otrzymał dotację na realizację programu OZE w ubiegłym roku, ze środków unijnych. W jego ramach na terenie gminy powstać ma 210 instalacji fotowoltaicznych i 118 solarów. Przetargi rozstrzygnięte zostały wiosną tego roku, w obu wybrana została Polska Ekologia.  – Właśnie startujemy z montażem fotowoltaiki – obwieścił przedstawiciel firmy Jacek Iwiński. Przyszedł na spotkanie z radnymi, bo mieszkańcy zniecierpliwieni czasem realizacji inwestycji mieli do wykonawców wiele pytań, przede wszystkim czy zdążą przed końcem roku. – Chodzi o to czy właściciele zestawów fotowoltaicznych zyskają status prosumentów na obecnych zasadach? – dociekali radni w imieniu mieszkańców. – Po to cały audyt zrobiono wcześniej i dokładnie sprawdziliśmy właścicieli liczników, by nie było zbędnych opóźnień w prostowaniu dokumentacji. Prawdopodobnie otrzymamy w PGE tzw. opiekuna, który wcześniej sprawdzi dostarczone przez nas dokumenty – mówi Iwiński i zapewnia, że instalacje będą gotowe do końca roku.

Firma ma też w obowiązku sama zgłosić instalacje do PGE, tak by wszystko było u operatora dopięte. – Zazwyczaj robimy to grupowo, po zakończeniu instalacji. Mając na uwadze, ze to końcówka roku i zanosi się na zmianę przepisów, tym razem będziemy działać na zasadzie montaż – zgłoszenie, każdego indywidualnie. Pragnę jednak zapewnić, że do 30 grudnia zdążymy ze wszystkim – uspokaja przedstawiciel wykonawcy.

(joan)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wkurzony inwestor
wkurzony inwestor 25.10.2021, 21:49
zlodzieje

Pozostałe