Gmina Sarnaki: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

  • 12.01.2022, 09:24
  • (jg)
Gmina Sarnaki: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata fot. Marek Jerzman
Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata rodzinie Sarnowskich z Hołowczyc. Na uroczystości obecni byli potomkowie Marianny i Stanisława Sarnowskich.

- Marianna i Stanisław Sarnowscy z synem Kazimierzem ukrywali w stajni Żydów z Sarnak: Icka Rozenberga z synami Lejbkiem, Motylem i Sepselem oraz Szymona Szonszajna. Przyszli do Sarnowskich w maju 1942 r. gdy Niemcy zlikwidowali getto w Sarnakach, dokonując Zagłady żydowskiej społeczności – wspomina Marek Jerzman, historyk regionalista i dziennikarz.

Zbigniew Sarnowski, syn Kazimierza podczas swojego wystąpienia w Muzeum Polin przyznał, że medal należy się nie tylko jego rodzicom ale i wielu innym mieszkańcom Sarnak, którzy również z narażeniem życia pomagali Żydom. 

Marianna i Stanisław Sarnowscy z synem Kazimierzem ukrywali w stajni Żydów z Sarnak: Icka Rozenberga z synami Lejbkiem, Motylem i Sepselem oraz Szymona Szonszajna

(...)

Cały artykuł przeczytacie w łosickim wydaniu Słowa Podlasia z 11 stycznia

(jg)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe