Jak pomóc bliskiej osobie w depresji?

  • 25.09.2017, 11:24 (aktualizacja 25.09.2017, 11:29)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Jak pomóc bliskiej osobie w depresji?

Jeśli ktoś ci bliski choruje na depresję, możesz czuć się zdezorientowany, sfrustrowany i zrozpaczony. To podstępna, izolująca od ludzi choroba, które negatywnie wpływa na relacje. Możesz czuć, że stąpasz po kruchym lodzie, jesteś odrzucony i bezsilny. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim pamiętaj, że twoje wsparcie jest istotne. Możesz się nauczyć, żeby jeszcze lepiej i umiejętniej pomagać osobie cierpiącej na depresję.

1. Bądź blisko. Osoby, które przeszły przez depresję, mówią, że czuli się lepiej, gdy ktoś, kogo kochały lub lubiły, po prostu siedziały przy nich, trzymając za rękę, mówiąc: "Jesteś dla mnie ważny", "Powiedz mi, co mogę zrobić, aby ci pomóc", "Znajdziemy sposób, abyś poczuł się lepiej". Chodzi tu po prostu o bliskość i okazywanie empatii.
2. Spróbuj małego gestu. Jeśli masz problem z wyrażaniem uczuć, z ekspresją emocjonalną, pokaż wsparcie w inny sposób. Nie po drodze ci z emocjonalną ekspresją? Możesz pokazać wsparcie w inny sposób: napisz miłego esemesa, że jesteś i myślisz ciepło o tej osobie, zaproponuj, że ugotujesz jej coś pysznego, zaproś na kawę do kawiarni. Takie gesty są odbierane jak światło latarni wśród ciemności, jaką jest depresja.
3. Nie osądzaj ani nie krytykuj. To, co mówisz, może mieć duży wpływ na osobę, która choruje na depresję. Unikaj stwierdzeń typu: "Musisz tylko widzieć szklankę do połowy pełną, a nie pustą, "Myślę, że tak naprawdę wszystko jest tylko w twojej głowie", "Gdybyś się w końcu ruszyła, depresja by przeszła". Takie słowa oznaczają, że depresja jest wyborem chorego i że ma wybór, jak się czuje. Podczas tej choroby tak nie jest, mózg po prostu funkcjonuje inaczej.
4. Nie naciskaj. Niektórym wydaje się, że jeśli zmobilizują osobę w depresji do działania, choroba minie. Nic bardziej mylnego. Nie manipuluj szantażem, milczeniem, przekraczaniem granic. Takie działania są szkodliwe. Pomyśl, jakie skutki odniosłyby wobec kogoś chorego na przykład na nowotwór.
5. Nie minimalizuj bólu. Mówienie: "Jesteś taka słaba", "Nie radzisz sobie z życiem" zaprzecza trudnym uczuciom podczas depresji i wpędza w poczucie winy. Depresja jest chorobą, a nie wadą osobowości.
6. Unikaj dawania rad. "Wstań, wyjdź z domu, zajmij się pracą, posprzątaj, wyjedź gdzieś" – takie komunikaty często słyszą ludzie w depresji. A to ich jeszcze bardziej pogrąża w trudnych emocjach. Być może jest taki moment, że potrzebują wyjść albo coś zrobić, ale lepiej zapytać: "Co mogę zrobić, żeby ci pomóc?".
7. Unikaj dokonywania porównań. Nie mów, że słyszałeś, że ktoś przeżywał depresję inaczej albo że czytałeś, że powinno to być "tak i tak". W ten sposób minimalizujesz obecny stan chorego. To go zamknie na to, żeby mówić o sobie. 
8. Dowiedz się, ile możesz na temat depresji. W ten sposób unikniesz powyższych błędów i nieporozumień. Kiedy zrozumiesz objawy, przebieg i konsekwencje depresji, możesz lepiej wspierać ukochaną osobę. Na przykład niektórzy zakładają, że jeśli osoba z depresją ma dobry dzień, jest wyleczona. Tymczasem depresja nie jest chorobą statyczną, jej objawy są płynne. Często ukryte, niełatwe do zdiagnozowania. 
9. Bądź cierpliwy. To kluczowe w procesie pomagania osobie chorej na depresję. Dawaj jej do zrozumienia, że nie ma znaczenie, ile choroba będzie trwała, ty będziesz niezależnie od trudności. Taka cierpliwość da pozytywne wyniki. Daje bowiem osobie chorej pewność, że nie jest z depresją sama.

Weronika Bielicka

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe