Sentymentalna podróż na Podlasie

  • 26.07.2018, 09:54 (aktualizacja 26.07.2018, 11:05)
  • Arkadiusz Kielar
Sentymentalna podróż na Podlasie
Z Karolem Okrasą, urodzonym w Białej Podlaskiej znanym kucharzem prowadzącym telewizyjne programy o tematyce kulinarnej, rozmawia Arkadiusz Kielar.

Czy jest taka potrawa, która z miejsca kojarzy się panu z rodzinnymi stronami?

- Może trudno to nazwać potrawami, ale są to moje smaki dzieciństwa. To smak i zapach przypalonej świńskiej skóry, mleka w proszku, którym karmione były zwierzęta, a ja z siostrami podkradałem je notorycznie, to wspomnienie świeżych warzyw wyrwanych z pola. Z regionem kojarzą mi się faszerowane pyzy, kartacze, które robiła moja mama. Zupa ogórkowa mamy, pierogi babci z grzybami i kapustą, są dla mnie też smakami dzieciństwa.

Przyrządza pan czasem takie "sentymentalne" danie?

- Przyrządzam różne rzeczy, które wywołują przyjemne skojarzenia, te z dzieciństwa też. Staram się nie nudzić gotowaniem, rzadko przygotowuję jakąś potrawę dwa razy tak samo. Lubię coś dodawać od siebie, łamać schematy.

Odwiedza pan czasem południowe Podlasie?

- Byłem kilka lat temu, niedługo to powtórzę. Ostatnio z moją 10-letnią obecnie córką Leną, chciałem jej pokazać gdzie zostałem ochrzczony, to była podróż sentymentalna. Każdy chętnie wraca do miejsc, które odcisnęły na nim piętno. Ja mieszkałem w Połoskach z rodzicami przez pierwsze pięć lat swojego życia i pamiętam każdy skrawek tego miejsca...

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 30/2018

 

 

Arkadiusz Kielar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe