GMINA RADZYŃ PODLASKI: Wójt przeniósł szkołę, nie pytając kuratorium o zdanie

  • 9.10.2018, 11:43
  • Joanna Danielewicz
GMINA RADZYŃ PODLASKI: Wójt przeniósł szkołę, nie pytając kuratorium o zdanie
Już ponad miesiąc uczniowie SP w Branicy Radzyńskiej odbywają zajęcia w przystosowanym na potrzeby szkoły budynku świetlicy wiejskiej. Okazuje się jednak, że tej lokalizacji nie zaopiniowało Kuratorium Oświaty. Gmina przenosząc szkołę na kilka dni przed początkiem roku, nie poinformowała o tym kuratora. To wbrew prawu oświatowemu. Kuratorium już bada sprawę.

Tuż przed początkiem roku uczniowie SP w Branicy Radzyńskiej dowiedzieli się, że nie będą kontynuować nauki w dotychczasowej siedzibie szkoły, Był nią przez wiele lat zabytkowy pałacyk, niegdyś podmiejska rezydencja Potockich. Niestety o stanie budynku już od lat wiadomo było, że potrzebuje generalnego remontu. Już w 2015 roku szkoła otrzymała wytyczne co do stanu budynku i potrzebnych napraw. Poważne zastrzeżenia dotyczyły dachu i stropów, które w znacznej części są trzcinowe. W maju tego roku w pałacyku znów odbyła się kontrola stanu budynku. Inspekcja budowlana, wraz z konserwatorem nie mała wątpliwość, że niezbędne remonty trzeba poczynić. Szkoła w pałacyku mogła dalej funkcjonować, pod warunkiem, że do 1 września zalecane remonty zostaną przeprowadzone.

Dyrektor SP w Branicy odwołała się od decyzji kontroli do Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego, Niestety nie udało się, decyzje zawarte w protokole pokontrolnym zostały utrzymane. Wójt Wiesław Mazurek w sprawie szkoły w Branicy Radzyńskiej pukał więc do drzwi ministerstwa oświaty. Stad otrzymał wsparcie w kwocie 70 tys. zł, na przystosowanie budynku świetlicy do zajęć lekcyjnych. Prace rozpoczęły się na tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego, ku zdziwieniu rodziców uczniów i mieszkańców Branicy, szczególnie tych korzystających ze świetlicy.

 

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 41

 

 

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe