Gmina Radzyń Podlaski: Przewrót w radzie gminy

  • 04.12.2018, 11:15 (aktualizacja 06.12.2018, 12:44)
  • Joanna Danielewicz
Gmina Radzyń Podlaski: Przewrót w radzie gminy
Zaledwie tydzień minął od powołania w radzie gminy Radzyń Podlaski jej prezydium, a już zostało ono zmienione. Teraz swojego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego mają radni, którzy do rady startowali z listy wójta. Ten jeszcze tydzień temu, gdy w prezydium zasiedli radni kandydujący z list jego kontrkandydata w wyborach samorządowych, stwierdził , że rada jest niekompetentna. Radni jak widać wzięli sobie recenzję wójta do serca i dokonali przewrotu. By to się udało potrzebowali jednego dodatkowego głosu.

Pierwsze posiedzenie rady gminy Radzyń odbyło się 23 listopada. Wówczas okazało się, że przewagę w radzie mają radni wyłonieni z list kontrkandydata wójta Wiesława Mazurka i reprezentantów mieszkańców, którzy do rady weszli z list Kukiz 15. To dzięki ich głosom ukonstytuowało się wówczas prezydium w składzie Elżbieta Pieśko – przewodnicząca i Michał Wierzchowski – wiceprzewodniczący. Taki stan rzeczy utrzymał się zaledwie tydzień.

Tydzień później, 30 listopada, rada gminy obradowała po raz drugi. Podczas tego posiedzenia miały się odbywać głosowania m.in. nad powołaniem komisji stałych rady i ich składem, oraz nad ustaleniem poborów wójta. Zanim jednak do tego doszło radna Anna Grochoła złożyła wniosek o odwołanie prezydium rady. Poproszona o podanie podstawy prawnej powołała się na zapisy ustawy o samorządzie i statut gminy, mówiące o tym, że radni mogą wnioskować o rozszerzenie porządku obrad, a rada taki wniosek powinna głosować. Zostaje on przyjęty, jeśli zostanie przegłosowany bezwzględną większością głosów. Nie padła natomiast żadna argumentacja za złożeniem takiego wniosku. Nie poddano go również dyskusji. Prośba przewodniczącej rady Elżbiety Pieśko o przedłożenie opinii prawnej na piśmie, została zignorowana. – Proszę zapoznać się z zapisami ustawy o samorządzie i statutem rady – skwitowała wnioskodawczyni, Anna Grochoła.

Szybko też okazało się, że jej wniosek uzyskał akceptację i został przegłosowany bezwzględną większością głosów, czyli 8 do 7. A to potwierdziło przypuszczenia, że radni z listy wyborczej wójta Mazurka przez tydzień zyskali jeden głos w radzie.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 49

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
znający Statut
znający Statut 06.12.2018, 09:37
Radna Grochoła powinna sama zapoznać się ze Statutem Gminy i nie używać błędnych argumentacji. To wstyd dla byłej przewodniczącej.

Pozostałe