Radzyń Podlaski: Nieruchomość za 15 procent

  • 26.01.2019, 08:54
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Nieruchomość za 15 procent
Użytkowanie wieczyste zastąpiła od tego roku opłata przekształceniowa, odprowadzana w 20 rocznych ratach. Jednak użytkownicy wieczyści domów, działek i mieszkań mogą stać się ich właścicielami na bardziej korzystnych warunkach, przy spłacie jednorazowej. Radni w Radzyniu zdecydowali ostatnio, że przy jednorazowej wpłacie za wykup, nieruchomość objęta będzie bonifikatą w wysokości 85 procent.

– W ciągu 12 miesięcy użytkownicy wieczyści otrzymają urzędowe zaświadczenie potwierdzające przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Zaświadczenia z urzędu otrzymają sądy rejonowe, które dokonają wpisów w księgach wieczystych. W zaświadczeniu właściciele, którzy uwłaszczyli się na danym gruncie, otrzymają informacje o wysokości opłaty za przekształcenie. Ci , którzy będą chcieli skorzystać z bonifikaty, po otrzymaniu zaświadczenia składają wniosek i wówczas urząd miasta wyliczy im kwotę, którą powinni zapłacić - informuje Roman Ceranowicz, zastępca naczelnika wydziału zarządzania mieniem komunalnym w radzyńskim magistracie.

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, bonifikatę przy jednorazowym wykupie  nieruchomości będących własnością skarbu państwa ustaliła maksymalnie na 60 procent. Jednak jej zapisy dają możliwość radom samorządów zwiększenia wysokości bonifikat przy jednorazowym wykupie nieruchomości należących właśnie do samorządów. O wysokości tychże decydują radni.

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe