Biała Podlaska: KOD chce brzozy w miejsce Łupaszki. Kibice patrolują mural

  • 05.03.2019, 13:19 (aktualizacja 06.03.2019, 10:27)
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: KOD chce brzozy w miejsce Łupaszki. Kibice patrolują mural
 - Jeżeli ktoś w jakiś sposób zakłamuje historię i z bandyty robi bohatera, uważamy że jest współodpowiedzialny zbrodni i w jakiś sposób ponosi odpowiedzialność - mówią przedstawiciele KOD w Białej Podlaskiej Stanisław Dembowski i Ryszard Filipiuk. W piątek, 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zwołali konferencję i nawoływali do zamalowania wizerunku Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko.

Mural na parkingu przy ul. ks. Bieńkowskiego w październiku 2017 roku odnowił i domalował postać projektant z Lublina Adam Brzezowski .  Do żołnierzy związanych z regionem domalowano tych znanych w kraju: Dorotę Siedzikównę "Inkę", Józefa Franczaka, Witolda Pileckiego i Zygmunta Szendzielarza (Łupaszki). I to Szendzielarz właśnie był tematem piątkowej konferencji członków bialskiego KOD. – Po pierwsze to nie byli żołnierze, ponieważ żołnierze są jednolicie umundurowani, uzbrojeni i pod wspólnym dowództwem. To były luźne grupki ludzi, rozrzucone po Polsce, działające w różnych rejonach.Wyklęci? Nikt ich nie wyklął, żaden papież, hierarcha kościelny nie rzucił klątwy na tych ludzi. Co najwyżej, niektórzy mogli być przeklęci przez miejscową ludność, bo gwałcili, palili i mordowali – mówi Stanisław Dembowski. 

Razem z Ryszardem Filipiukiem poinformowali dziennikarzy, jak bardzo są zbulwersowani, że taka postać na muralu się znalazła. Przedstawili informację, w której przeczytać można, że Łupaszka jest odpowiedzialny za morderstwo 68 osób w Dubinkach (tereny wileńszczyzny), z czego 75% stanowiły kobiety i dzieci. – My czcząc takiego człowieka utożsamiamy się z tą narracją, z jego czynami. Ktoś, kto ukrywa zbrodnie jest współudziałowcem tego przestępstwa – uważa Ryszard Filipiuk.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 10

 

Justyna Madan

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ona
Ona 06.03.2019, 09:10
Autor muralu to Adam Brzezowski!!! Proszę poprawić.

Pozostałe