Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 24 maja 2022 18:09
Reklama

Historia

Mercedes z 1955 roku sprzedany za rekordową kwotę. Teraz to najdroższe auto świata!
Mercedes z 1955 roku sprzedany za rekordową kwotę. Teraz to najdroższe auto świata!

135 milionów euro, czyli 142 miliony dolarów, czyli niemal 630 milionów złotych. Tyle wynosi wartość najdroższego – aktualnie – samochodu na świecie.

20.05.2022 18:00
Ostatnia wola gasnącej ojczyzny
Ostatnia wola gasnącej ojczyzny

W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj powiedzieli, że Konstytucja to ostatnia wola gasnącej ojczyzny. Ten swoisty testament był przez kolejne pokolenia Polaków po rozbiorach uważany za spuściznę, która obliguje do walki o niepodległość. Konstytucja niosła ideę, że można dokonać naprawy państwa własnymi siłami.

02.05.2022 12:00
Narodowe Święto 3 Maja. Tak obchodzono je przed laty [ZDJĘCIA]
Narodowe Święto 3 Maja. Tak obchodzono je przed laty [ZDJĘCIA]

Z pochodami kojarzy się raczej 1 maja, czyli Święto Pracy, a nie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednak lata temu i tego dnia organizowano przemarsze ulicami miast.

29.04.2022 08:55
Takie nowinki technologiczne ma Muzeum Południowego Podlasia
Takie nowinki technologiczne ma Muzeum Południowego Podlasia

Wirtualny spacer po ogrodach Bazylego Albiczuka, multimedialne kioski skrywające interaktywne informacje, podłoga multimedialna oferująca ponad sto gier edukacyjnych i zręcznościowych – to tylko niektóre nowości, które możemy zobaczyć, odwiedzając Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

14.04.2022 15:02
Oni wygrali wojewódzki konkurs wiedzy o Kraszewskim
Oni wygrali wojewódzki konkurs wiedzy o Kraszewskim

W Muzeum im. J. I. Kraszewskiego w Romanowie odbył się Finał XLI Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i działo". W konkursie wzięło udział 65 uczniów z 11 szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego.

20.03.2022 17:40
Opowieści o historii dworów szlacheckich
Opowieści o historii dworów szlacheckich

W Muzeum im. J. I. Kraszewskiego odbyło się cykliczne wydarzenie pn. "Tradycje dworów szlacheckich – Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości". Właściciele i zarządzający obiektami dworsko-parkowymi, opowiedzieli o ich historii oraz o swoich doświadczeniach w przywracaniu im świetności.

15.03.2022 11:59
Biała Podlaska: Wytworne dwudziestolecie
Biała Podlaska: Wytworne dwudziestolecie

W Muzeum Południowego Podlasia można obejrzeć niezwykle interesującą wystawę zatytułowaną „Lata 20… Lata 30… Biała i jej mieszkańcy w dwudziestoleciu międzywojennym”. Dzięki tej wieloaspektowej prezentacji można zajrzeć do ziemiańskiego apartamentu, modnej kuchni inżynierowej czy saloniku żony urzędnika. Chcąc poznać życie, jakie wiedli pradziadkowie i dziadkowie, warto obejrzeć zdjęcia i eksponaty niegdyś należące do osób mieszkających w Białej Podlaskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

06.03.2022 17:59
Historia: Wyjątkowy pałac, którego już nie ma
Historia: Wyjątkowy pałac, którego już nie ma

W naszym cyklu mieliśmy opisywać te mniej oczywiste zabytki Białej Podlaskiej. Tym razem jednak zrobimy wyjątek i zabierzemy Was w krótką podróż po historii pałacu Radziwiłłów, z którego przecież słynie nasze miasto. To nic, że po samym zamku zostało niewiele, ale za pomocą źródeł historycznych, rycin i grafik odtworzymy jego wygląd z czasów świetności. Na szczęście w założeniu pałacowo-parkowym możemy do dziś podziwiać, poradziwiłłowskie budynki oraz fortyfikacje, które przecież nie tak dawno zostały pięknie zrewitalizowane. A sam teren wciąż jest gratką dla archeologów, którzy tylko w zeszłym roku dokonali tu kilku bardzo ciekawych odkryć.

05.03.2022 14:51    6
Plac Wolności – miejsce, gdzie bije serce miasta, a stary zegar odmierza czas
Plac Wolności – miejsce, gdzie bije serce miasta, a stary zegar odmierza czas

Plac Wolności niegdyś zwany po prostu Rynkiem to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Białej Podlaskiej. Znajduje się w samym centrum miasta, a rynek miejski mieścił się tu już od XVI wieku. Przechadzając się wokół placu, można natrafić na namacalne ślady historii. To tutaj stoi jeden z najstarszych bialskich budynków, czyli dom zajezdny wybudowany przez Radziwiłłów. Są XIX-wieczne pożydowskie kamienice, zbudowane z cegieł po rozbiórce radziwiłłowskiego zamku, są też tragiczne pamiątki II wojny światowej. To tutaj przysiądziemy na ławeczce obok Józefa Ignacego Kraszewskiego i zobaczymy pomnik Niepodległości zwieńczony figurą orła. Latem natomiast posłuchamy koncertów lokalnych artystów i zjemy pyszne lody z jednej z kilku lodziarni wokół placu.

26.02.2022 12:32    2    8
Ludzie stąd: Uczyli nas, jak zabijać wroga
Ludzie stąd: Uczyli nas, jak zabijać wroga

Jan Prokopiuk walczył w czasie I wojny światowej, ale w czasie jednej z potyczek został ranny. Został ewakuowany na leczenie do Moskwy, gdzie pozostał do 1919 r. i ukończył carską szkołę dla nauczycieli. Kiedy wrócił w rodzinne strony został wójtem Kostomłotów. Niestety, wybuchła II wojna światowa, więc Jana wraz z córką zesłano na przymusowe roboty w III Rzeszy. Kiedy udało im się wrócić, całą rodzinę wysłano na ziemie odzyskane. Jan spisał swe wspomnienia w pamiętniku, który powierzył wnukowi – Eugeniuszowi Kuprysiowi.

20.02.2022 10:41    1
Podróż przez historię bialskiej wąskotorówki [ZDJĘCIA]
Podróż przez historię bialskiej wąskotorówki [ZDJĘCIA]

Przez kilkadziesiąt lat łączyła miejscowości w naszym regionie. Powstała w czasie I wojny światowej, a ostatecznie swój bieg zakończyła w roku 1971. Woziła ludzi i towary, z pewnością dla wielu starszych mieszkańców dzisiejszego powiatu bialskiego była nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu. Bialska Kolej Wąskotorowa, bo o niej mowa, byłaby dziś z pewnością ciekawą atrakcją turystyczną. Niestety coraz trudniej szukać śladów jej funkcjonowania w terenie, bo obecnie żyje głównie tylko w pamięci ludzi, archiwach i na kartach kilku książkowych pozycji. 

19.02.2022 12:25    3    14
Ludzie stąd: Wojna nie oszczędzała nikogo
Ludzie stąd: Wojna nie oszczędzała nikogo

Irena w czasie II wojny światowej dostarczała partyzantom broń i żywność, Kazimierz uciekł z transportu do Majdanka, Wiktoria przez opiekę nad chorym i rannym AK-owcem zmarła na tyfus, Dominik wspomagał partyzantów i ukrywał trzodę przed niemieckimi żołnierzami. To jedynie niektóre ze zdarzeń, które miały miejsce w rodzinie Wiktorii Ewy Nasiłowskiej, pochodzącej z miejscowości Pościsze, a mieszkającej w Zaściankach, w gminie Międzyrzec Podlaski.

06.02.2022 14:49
Gmina Terespol: Konkurs historyczny
Gmina Terespol: Konkurs historyczny

Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach zaprasza na konkurs o żołnierzach wyklętych. 

04.02.2022 09:04
Biała Podlaska: Zbliża się 100 rocznica PWS
Biała Podlaska: Zbliża się 100 rocznica PWS

Istniała tylko 16 lat. Już po trzech latach od uruchomienia zatrudniała 700 osób. W czasie swojej działalności wyprodukowała 1400 samolotów, w 35 typach. Bialscy seniorzy lotnictwa wojskowego, chcą by Podlaska Wytwórnia Samolotów została przez miasto godnie upamiętniona. Okazją ku temu ma być 100.  rocznica jej powstania, przypadająca w przyszłym roku.

03.02.2022 09:53    2
Tu leczyli się bialscy Żydzi
Tu leczyli się bialscy Żydzi

Budynek przy ulicy Janowskiej 27 to jeden z wielu w naszym mieście, które niegdyś należały do żydowskiej części bialskiej społeczności. To właśnie tutaj był kiedyś szpital, gdzie leczyli się Żydzi, którzy z przyczyn religijnych, obyczajowych i ekonomicznych nie chcieli być leczeni w szpitalu św. Karola Boromeusza. Jaką historię kryje w sobie dzisiejszy budynek m.in. Urzędu Stanu Cywilnego i bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie?

16.01.2022 10:00    2
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: DuśTreść komentarza: To trzeba w policji pracować żeby po osiemnastu latach prosić ludzi o pomoc w sprawie zmarłegoData dodania komentarza: 24.05.2022, 17:43Źródło komentarza: Zmarł 18 lat temu. Policja prosi o pomoc w ustaleniu, kto to jest [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]Autor komentarza: Huggy WuggyTreść komentarza: Jestem miłym STWORKIEM !!! >:)Data dodania komentarza: 24.05.2022, 17:02Źródło komentarza: Bądźmy czujni. Chrońmy nasze dzieci przed Huggy Wuggy!Autor komentarza: Huggy WuggyTreść komentarza: Huggy Wuggy najlepszyData dodania komentarza: 24.05.2022, 10:25Źródło komentarza: Bądźmy czujni. Chrońmy nasze dzieci przed Huggy Wuggy!Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Admowicz nic nie miał przeciwko śmierdzącej biogazowni i chlewni - zbadajcie proszę ta sprawę i powiązania z PSLData dodania komentarza: 24.05.2022, 08:18Źródło komentarza: Dąb Alojzy znów w centrum uwagi. Tym razem... przeszkadza w budowie A2Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Chyba się z kosmosu urwałeś. Prowadzą drogę przez domy, gdzie obok są pola i żadnego budynku. Gdzie sens i logika? Rekompensata pieniężną mówisz. Za dom ci dadzą tyle, że nawet w stanie surowym nowego nie postawisz. Radzę zacząć myśleć ;)Data dodania komentarza: 23.05.2022, 22:14Źródło komentarza: Mieszkańcy mają obawy, że droga podzieli miejscowośćAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Człowieku chyba nie wiesz co mówisz... Przez tą drogę ludzie stracą dobytek całego życia, wszystko z czego żyją a dostaną gówno zamiast pieniędzy! Chyba nie zdajesz sobie sprawy o co tu chodzi... Mogą wybrać trasę, która idzie przez pola i nikomu nie zniszczy życia a wybrali taką gdzie kilkanaście rodzin straci dobytek całego życia i nie będą wstanie nawet za to wybudować czy kupić nowego domu nie mówiąc o tym że stracą pola z których żyli więc dodatkowo nie będą mieli pracy i żadnych środków do życia oprócz tego marnego grosza, które dostaną. Jak nie wiesz dokładnie o co chodzi to lepiej zamknij buźkę i nie pisz głupich komentarzy bo to nie na miejscu...Data dodania komentarza: 23.05.2022, 21:59Źródło komentarza: Mieszkańcy mają obawy, że droga podzieli miejscowość
Reklama