Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 22:16
Reklama

Historia

Zjawiskowe sanktuarium – zabytkowe kaplice w środku turowskiego lasu
Zjawiskowe sanktuarium – zabytkowe kaplice w środku turowskiego lasu

Od ponad 200 lat ludzie przychodzą do leśnych kaplic w Turowie, by wypraszać potrzebne łaski za wstawiennictwem św. Antoniego Padewskiego. Kult świętego jest tu ciągle żywy. Odwiedzają to miejsce także turyści, kaplice położone są bowiem w środku pięknego kompleksu leśnego na trasie zielonego szlaku rowerowego.

24.07.2022 15:40    1
Po renowacji wygląda jak 400 lat temu! W Polsce jest takich tylko kilka
Po renowacji wygląda jak 400 lat temu! W Polsce jest takich tylko kilka

Efekt końcowy zachwyca. Zakończyła się trwająca ponad rok renowacja wnętrz najstarszego radzyńskiego kościoła Świętej Trójcy, określanego mianem perły renesansu lubelskiego. Głównym jej założeniem było przywrócenie do pierwotnego wyglądu, tj. sprzed prawie 400. lat - sztukaterii i zabytkowych elementów wystroju wnętrz i kaplic. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 1,76 mln zł, z czego ponad 1,2 mln zł parafia otrzymała w ramach wsparcia unijnego. Kościół Świętej Trójcy jest jedną z atrakcji Szlaku Renesansu Lubelskiego.

22.07.2022 11:01
Latami niszczał w Małaszewiczach. Orient Express znów ruszy w trasę
Latami niszczał w Małaszewiczach. Orient Express znów ruszy w trasę

Pociąg Orient Express był niegdyś symbolem luksusu i ekstrawagancji. W 2008 roku część jego wagonów utknęła na bocznicy w Małaszewiczach, gdzie przez kolejną dekadę tam niszczały. W 2017 roku prawa do pociągu od Kolei Francuskich (SNCF) kupiła francuska grupa hoteli Accor. Sprowadziła je też do Francji. Spółka przywraca obecnie świetność legendarnego składu, który ponownie na tory ma wyruszyć już za dwa lata.

21.07.2022 15:34    1
Parczewskie nadleśnictwo z wieloletnimi tradycjami
Parczewskie nadleśnictwo z wieloletnimi tradycjami

Ponad sto lat temu, kiedy odradzała się niepodległa Polska, formowały się także pierwsze polskie nadleśnictwa. Taką historię ma właśnie Nadleśnictwo Parczew, które w 2018 r. obchodziło setny jubileusz. Stał się on pretekstem do przybliżenia działalności leśników w Lasach Parczewskich.

10.07.2022 11:30    1
Macewy „wychodzą” z ziemi, by przypomnieć historię tego miasta
Macewy „wychodzą” z ziemi, by przypomnieć historię tego miasta

70 macew wydobytych spod asfaltu na jednym z placów centrum miasta wzbudziło ostatnio zainteresowanie opinii publicznej w mieście, kraju i za granicą. Te macewy, to historie mieszkańców Radzynia - żydowskiego pochodzenia, którzy przed II wojną światową stanowili połowę populacji miasteczka. Dziś wraca pamięć o ich istnieniu.

29.06.2022 10:36
Zgromadzili się w hołdzie poległym
Zgromadzili się w hołdzie poległym

W ostatnią niedzielę czerwca miejscowa społeczność uczestniczyła w uroczystościach związanych z 78. rocznicą bitwy pod Jeziorami upamiętniającą starcie żołnierzy AK pod dowództwem majora „Zenona” z oddziałami niemieckimi w 1944 roku. Organizatorami wydarzenia był burmistrz Mariusz Kucewicz, Łosicki Dom Kultury i Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji. Słowo Podlasia sprawowało patronat medialny.

27.06.2022 11:10
Mercedes z 1955 roku sprzedany za rekordową kwotę. Teraz to najdroższe auto świata!
Mercedes z 1955 roku sprzedany za rekordową kwotę. Teraz to najdroższe auto świata!

135 milionów euro, czyli 142 miliony dolarów, czyli niemal 630 milionów złotych. Tyle wynosi wartość najdroższego – aktualnie – samochodu na świecie.

20.05.2022 18:00
Ostatnia wola gasnącej ojczyzny
Ostatnia wola gasnącej ojczyzny

W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj powiedzieli, że Konstytucja to ostatnia wola gasnącej ojczyzny. Ten swoisty testament był przez kolejne pokolenia Polaków po rozbiorach uważany za spuściznę, która obliguje do walki o niepodległość. Konstytucja niosła ideę, że można dokonać naprawy państwa własnymi siłami.

02.05.2022 12:00
Narodowe Święto 3 Maja. Tak obchodzono je przed laty [ZDJĘCIA]
Narodowe Święto 3 Maja. Tak obchodzono je przed laty [ZDJĘCIA]

Z pochodami kojarzy się raczej 1 maja, czyli Święto Pracy, a nie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednak lata temu i tego dnia organizowano przemarsze ulicami miast.

29.04.2022 08:55
Takie nowinki technologiczne ma Muzeum Południowego Podlasia
Takie nowinki technologiczne ma Muzeum Południowego Podlasia

Wirtualny spacer po ogrodach Bazylego Albiczuka, multimedialne kioski skrywające interaktywne informacje, podłoga multimedialna oferująca ponad sto gier edukacyjnych i zręcznościowych – to tylko niektóre nowości, które możemy zobaczyć, odwiedzając Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

14.04.2022 15:02
Oni wygrali wojewódzki konkurs wiedzy o Kraszewskim
Oni wygrali wojewódzki konkurs wiedzy o Kraszewskim

W Muzeum im. J. I. Kraszewskiego w Romanowie odbył się Finał XLI Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i działo". W konkursie wzięło udział 65 uczniów z 11 szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego.

20.03.2022 17:40
Opowieści o historii dworów szlacheckich
Opowieści o historii dworów szlacheckich

W Muzeum im. J. I. Kraszewskiego odbyło się cykliczne wydarzenie pn. "Tradycje dworów szlacheckich – Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości". Właściciele i zarządzający obiektami dworsko-parkowymi, opowiedzieli o ich historii oraz o swoich doświadczeniach w przywracaniu im świetności.

15.03.2022 11:59
Biała Podlaska: Wytworne dwudziestolecie
Biała Podlaska: Wytworne dwudziestolecie

W Muzeum Południowego Podlasia można obejrzeć niezwykle interesującą wystawę zatytułowaną „Lata 20… Lata 30… Biała i jej mieszkańcy w dwudziestoleciu międzywojennym”. Dzięki tej wieloaspektowej prezentacji można zajrzeć do ziemiańskiego apartamentu, modnej kuchni inżynierowej czy saloniku żony urzędnika. Chcąc poznać życie, jakie wiedli pradziadkowie i dziadkowie, warto obejrzeć zdjęcia i eksponaty niegdyś należące do osób mieszkających w Białej Podlaskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

06.03.2022 17:59
Historia: Wyjątkowy pałac, którego już nie ma
Historia: Wyjątkowy pałac, którego już nie ma

W naszym cyklu mieliśmy opisywać te mniej oczywiste zabytki Białej Podlaskiej. Tym razem jednak zrobimy wyjątek i zabierzemy Was w krótką podróż po historii pałacu Radziwiłłów, z którego przecież słynie nasze miasto. To nic, że po samym zamku zostało niewiele, ale za pomocą źródeł historycznych, rycin i grafik odtworzymy jego wygląd z czasów świetności. Na szczęście w założeniu pałacowo-parkowym możemy do dziś podziwiać, poradziwiłłowskie budynki oraz fortyfikacje, które przecież nie tak dawno zostały pięknie zrewitalizowane. A sam teren wciąż jest gratką dla archeologów, którzy tylko w zeszłym roku dokonali tu kilku bardzo ciekawych odkryć.

05.03.2022 14:51    6
Plac Wolności – miejsce, gdzie bije serce miasta, a stary zegar odmierza czas
Plac Wolności – miejsce, gdzie bije serce miasta, a stary zegar odmierza czas

Plac Wolności niegdyś zwany po prostu Rynkiem to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Białej Podlaskiej. Znajduje się w samym centrum miasta, a rynek miejski mieścił się tu już od XVI wieku. Przechadzając się wokół placu, można natrafić na namacalne ślady historii. To tutaj stoi jeden z najstarszych bialskich budynków, czyli dom zajezdny wybudowany przez Radziwiłłów. Są XIX-wieczne pożydowskie kamienice, zbudowane z cegieł po rozbiórce radziwiłłowskiego zamku, są też tragiczne pamiątki II wojny światowej. To tutaj przysiądziemy na ławeczce obok Józefa Ignacego Kraszewskiego i zobaczymy pomnik Niepodległości zwieńczony figurą orła. Latem natomiast posłuchamy koncertów lokalnych artystów i zjemy pyszne lody z jednej z kilku lodziarni wokół placu.

26.02.2022 12:32    2    8
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kakaTreść komentarza: Biała to LOTNICTWO !!! Te "wojska", mnie nie interesują !!!Data dodania komentarza: 08.08.2022, 11:40Źródło komentarza: Święto Wojska Polskiego w centrum miastaAutor komentarza: Cyber MarianTreść komentarza: Jakby był kabaret Neo-nówka to bym przyjechał a tak lipa.Data dodania komentarza: 07.08.2022, 15:21Źródło komentarza: Wystrzałowa impreza w Terespolu! Będą koncerty i wojskowy piknikAutor komentarza: LiquidoTreść komentarza: Też miałam ten Lanimes, on jest bardzo spoko na świeże rozstępy ;)Data dodania komentarza: 07.08.2022, 15:11Źródło komentarza: Krem na rozstępy - jaki krem wybrać?Autor komentarza: VikaTreść komentarza: Z rozstępami nie ma co czekać, dlaego fajnie że są na nie dobre kremy które mogą zauważalnie pomócData dodania komentarza: 07.08.2022, 14:38Źródło komentarza: Krem na rozstępy - jaki krem wybrać?Autor komentarza: OgrodnikTreść komentarza: Już się nie mają kogo czepić tylko młodego chłopaka, pasjonata, ogrodnika który ma hobby jak 50 % ludzi w Polsce własny ogródek o który codziennie dba. A ten śmieszny dzielnicowy wielki Sherlock Holmes udupił chłopaka i wezwał stado półgłówków którzy narobili zdjęć i sensacji na całe województwo i zrobili z chłopaka przestępceData dodania komentarza: 06.08.2022, 21:05Źródło komentarza: 15-latek hodował konopie. Rodzicom wmówił, że to pomidory [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Kaliber9Treść komentarza: Dziewki zamiast szarpać się za włosy to powinny się odzierać ze staników i majtek. Byłoby co ogladać😄Data dodania komentarza: 06.08.2022, 17:51Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama