Biała Podlaska: Po pomoc do Wspólnego Świata

  • 22.03.2019, 09:00
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: Po pomoc do Wspólnego Świata
Jedną z placówek, prowadzonych przez Stowarzyszenie Wspólny Świat w Białej Podlaskiej jest Ośrodek Terapii i Diagnostyki Dzieci z Autyzmem. Niedługo, poza siedzibą przy ulicy Pokoju 22 będzie działał także w nowej lokalizacji, przy ulicy Powstańców, a w perspektywie powstanie tam również Środowiskowy Dom Samopomocy, Szkoła Przysposabiająca do Pracy i mieszkania treningowe. Wszystko to, oraz szereg specjalistycznych terapii, szkoleń i turnusów rehabilitacyjnych, skierowane jest do osób z autyzmem, innymi niepełnosprawnościami i problemami rozwojowymi aby polepszyć ich codzienne funkcjonowanie.

Autyzm ma wiele twarzy. To, co łączy osoby z autyzmem to różnego rodzaju trudności z wchodzeniem w kontakty społeczne.  – Przez otoczenie często są one postrzegane jako dziwaczne czy niezrozumiałe, np. machanie rękami czy pokrzykiwanie przez co wywołują strach. Z drugiej strony mamy zachowania niezwykłe, np. zdolność błyskawicznego przeliczania czy genialne odnajdywanie odpowiedzi jakim dniem tygodnia była data sprzed 25 lat – mówi Marta Łukowska-Almaszy, dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki Osób z Autyzmem.

Chociaż głównym adresatem oferty ośrodka są dzieci i młodzież z autyzmem, to wspierane są również osoby z innymi rodzajami niepełnosprawności i deficytami rozwojowymi.. – To nie musi być autyzm, jesteśmy przygotowani do pomocy wszystkim dzieciom z różnymi deficytami – informuje Marta Łukowska-Almaszy. – Jeśli chodzi o naszą ofertę to jest ona bardzo szeroka i dotyka różnych aspektów. Z jednej strony prowadzimy działania diagnostyczne, badania przesiewowe w kierunku całościowych zaburzeń rozwoju już od 8 miesiąca życia, z drugiej strony prowadzimy pełną diagnostykę w kierunku spektrum autyzmu i mamy wykwalifikowanych specjalistów, posiadających certyfikaty uznane nie tylko w Polsce,  ale znane od wielu lat na świecie (tzw. złoty standard diagnozy autyzmu).

Aktualnie Ośrodek prowadzi bezpłatne konsultacje, finansowane z unijnego projektu. Są to konsultacje logopedyczne, psychologiczne, pedagogiczne, lekarskie, psychiatryczne i konsultacje z prawnikiem. Prowadzone są terapie: logopedyczna, integracji sensorycznej,  rehabilitacja ruchowa, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia psychologiczna, terapia pedagogiczna, muzykoterapia, arteterapia, dogoterapia.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 12

 

Justyna Madan

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe