Biała Podlaska: Czy ordynator ginekologii odejdzie?

  • 26.03.2019, 09:47
  • Marcin Kozarski
Biała Podlaska: Czy ordynator ginekologii odejdzie?
Andrzej Kisiel jest winny nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka – uznał w ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Lublinie, podtrzymując karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Zaznaczył jednak, że wina jest nieumyślna, gdyż ratował życie dziecka. Dlatego uchylił orzeczony wcześniej wobec lekarza zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych oraz obowiązek publicznych przeprosin na łamach prasy. Nie zgodził się też na zasądzenie żądanej przez prokuraturę grzywny. Ordynator został zobowiązany do zapłaty pokrzywdzonej Magdalenie K. i jej dziecku, częściowego zadośćuczynienia w łącznej wysokości 35 tysięcy złotych.

59-letni ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego bialskiego szpitala zarzuty usłyszał w grudniu 2016 r. zaś akt oskarżenia wpłynął do sądu w lutym 2017 r. Prokuratura specjaliście zarzuciła niewłaściwą opiekę nad rodzącą. Jej stanowisko w maju ubiegłego roku potwierdził wyrokujący w tej sprawie Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej. Uznał on, że lekarz nieumyślnie naraził Magdalenę K. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnie spowodował u dziecka ciężki uszczerbek na zdrowiu. Według sądu, specjalista wbrew wskazaniom, nie zastosował cesarskiego ciecia, decydując się na ryzykowny poród siłami natury.

Ordynator nie przyznawał się do winy. Jeszcze przed ogłoszeniem pierwszego wyroku, jego obrońcy wyrażali zastrzeżenia do treści opinii uzupełniającej, dlatego zwracali się o powołanie innego zespołu biegłych. Wniosków jednak nie uwzględniono. Przed sądem w Lublinie prokuratura żądała utrzymania orzeczenia i zasądzenia dodatkowej kary finansowej. Obrońcy chcieli uniewinnienia lub uchylenia orzeczenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. Sąd wydając wyrok usunął z opisu czynu błędne ustalenia sądu rejonowego dotyczące "nieprawidłowej cechy blizny macicy po uprzednim cięciu cesarskim". Zmienił też podstawę prawną wymiaru kary z narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo na spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 13

Marcin Kozarski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
nie trzeźwiejący 14l
nie trzeźwiejący 14l 12.06.2019, 08:00
Rok 2004. Moja żona właśnie miała opuszczać odział patologii ciąży, bo wszystko okazało się ok. Pan K (prowadzącym był doktor Chołopiak wtedy - wielki szacunek) uparł się na badanie przed wypisem. Żona opowiadała, iż podczas badania prosiła i płakała, by odstąpił od wkładanie ręki,bo strasznie bolało (podobno łapa, jak bochen chleba). Nie odstąpił. Około 5 minut po badaniu, żona znalazła się z bólami i silnym krwawieniem na sali operacyjnej (cesarka). Wyjęto dziecko sine, 1 pkt apgar, waga 550 gram. Dwa miesiące inkubator respirator). Dzisiaj chłopak ma 14 lat, dziecięce porażenie mózgowe, wada wzroku, wada słuchu, nie chodzi. Za nim wieeele operacji. Panie K, gdyby mi się auto wtedy nie zepsuło, dzisiaj nie czytałbym, że ma Pan wyrok.Dzisiaj, karę za zabójstwo odbywałbym ja.Mam nadzieję, że odsuną Pana od zawodu, a Pan znajdzie spełnienie zawodowe w rolnictwie. Tam takich "delikatnych" rączek potrzebują, a w ZK, takiej pupy
Kasia Kowalska
Kasia Kowalska 27.03.2019, 21:59
To bardzo dobry lekarz. Dobiegł do tego dziecka w ostatniej chwili z innego miejsca oddziału .A co robili inni lekarze w tym miejscu i w tym czasie ? Czy nie mieli żadnego obowiązku dobrego wykonywania swojej pracy ?
zadowolona pacjentka
zadowolona pacjentka 27.03.2019, 14:26
Osobiście chodzę do Pana doktora już od dawna. Dzięki niemu miałam przeprowadzoną operację, która uratowała mnie i dziecko. Uważam, że jest wspaniałym lekarzem i polecam go wszystkim. Bardzo dba o pacjentkę.
Pacjentka
Pacjentka 27.03.2019, 14:21
Tez znam tego lekarza ur 2 zdrowych dzieci dzieki doktorowi. Jak doktor odejdzie to ginekologia padnie kto bedzie robil operacje ,zabiegi tak dobrze jak on.....
Kam.
Kam. 29.03.2019, 09:16
Przepraszam niechcący mi to wyskoczyło. I popieram Pani zdanie.
Katia
Katia 27.03.2019, 09:51
Ja tez znam tego lekarza i jesy świetnym fachowcem i nie wyobrażam sobie lepszego ordynatora. Rodzilam w bialej 3 dzieci i zawsze pozytywnie ocenialam doktora
Aga
Aga 26.03.2019, 15:32
Znam tego lekarza,i uważam że powinien odejść i zapłacić taką kwotę żeby wystarczyło temu dziecku na rehabilitację do końca życia bo nie sprawność fizyczną rączki mu nie wróci ,a wyrok minie. Ps kilka razy byłam u tego lekarza to czasem miałam wrażenie że tylko przyjmuję tyle kobiet na raz dla kasy ...

Pozostałe