Gmina Czemierniki: Zabytek będzie wizytówką gminy

  • 20.04.2019, 09:27
  • Joanna Danielewicz
Gmina Czemierniki: Zabytek będzie wizytówką gminy
Kończą się prace remontowe zabytkowego dworku w Bełczącu. Choć początkowo jak po grudzie szło zebranie odpowiedniej kwoty na przedsięwzięcie, wszystko zmierza ku dobremu zakończeniu. Dworek, którego mieszkańcy wsi nie pozwolili sprzedać, a radni poprzedniej kadencji postanowili odnowić i dołożyć do inwestycji znaczą kwotę, będzie teraz cieszył oko i zachęcał turystów do odwiedzenia gminy.

Dworek w Bełczącu to pozostałość własności Firlejów. W XVI wieku Mikołaj Firlej zbudował tu folwark. Po II wojnie światowej w dworku funkcjonowała wojskowa szkoła kierowców. Później przez lata służył lokalnej społeczności jako siedziba szkoły podstawowej. Tak było do 2003 roku. Od tego czasu budynek nie był na stałe zagospodarowany.

W 2007 roku pojawił się pomysł, by dworek sprzedać. Na jednym z posiedzeń rady gminy przedłożony został wtedy projekt uchwały intencyjnej, mówiący o zbyciu nieruchomości. – Jako radny zawnioskowałem wówczas o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Chciałem, by tę kwestię przedyskutowano z mieszkańcami Bełcząca. – mówi Eugeniusz Latek, do dziś radny gminy i mieszkaniec Bełcząca.

Decyzję mieszkańców nie trudno było przewidzieć. Ludzie od czasu, gdy dworek przestał być siedzibą szkoły, w czynie społecznym dbali o jego kondycję i wygląd otoczenia. – W porozumieniu z konserwatorem zabytków odchaszczaliśmy park. Pamiętam jak dziś, jak kobiety ze wsi dbały o rabaty – mówi radny.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 16

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe