Biała Podlaska: Dwóch kandydatów na rektora

  • 05.06.2019, 12:15
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Dwóch kandydatów na rektora
Po śmierci założyciela Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II prof. Józefa Bergiera konieczny jest wybór nowego rektora. Na to stanowisko kandyduje dr hab. Cezary Kalita i prof. zw. dr hab. Jerzy Nitychoruk. Wybór nastąpi 12 czerwca i zadecyduje o nim Kolegium Elektorów.

Na uczelni 31 maja odbyła się prezentacja obu kandydatów zgłoszonych przez społeczność akademicką. Każdy z nich miał szansę przedstawić nie tylko swój dorobek naukowy, ale też wizję rozwoju PSW oraz rozwiązania, jakie są konieczne wobec zmian, które zachodzą w szkolnictwie wyższym i są związane z ustawą 2.0. regulującą działalność uczelni.

Cezary Kalita wykłada na Wydziale Humanistycznym w Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, jednak przez piętnaście lat był związany z PSW, gdzie uczył przedmiotów na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Z wykształcenia jest filozofem, przez osiem lat pracował też w służbie bezpieczeństwa państwa. –  Należy postawić pytanie czy chcemy być uczelnią zawodową czy akademicką? Można być uczelnią zawodową lub starać się o zostanie uczelnią akademicką, ale wiemy, że takiej pozycji nie można osiągnąć od razu. By zachować stabilność trzeba się rozwijać. Nie ma już miejsca dla tych, którzy stoją – mówi Kalita.

Jerzy Nitychoruk pracuje jako dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Technicznych na PSW. Ukończył geografię i geologię. Na koncie ma ponad 300 publikacji naukowych. Jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Narodowego Centrum Nauki. Uczestniczył w wielu stażach zagranicznych m.in. w USA, Egipcie, Turcji, Francji i Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Rady Geologicznej przy Ministerstwie Środowiska.  

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 23

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
były
były 05.06.2019, 13:29
Szkoła im. papieża...To chyba seminarium duchowne....

Pozostałe