Biała Podlaska: Od stu lat służą społeczeństwu

  • 18.07.2019, 13:43
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: Od stu lat służą społeczeństwu
24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową. Jej zadaniem było stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego obywateli. Z tej okazji, ten wyjątkowy jubileusz, bialska komenda obchodzi już od jakiegoś czasu. Był rajd rowerowy, uroczysta msza, a w końcu akty mianowania na wyższe stopnie służbowe i odznaczenia resortowe. – My, bialscy policjanci, jesteśmy dumni, że możemy służyć społeczeństwu, dysponując szerokim wachlarzem nowoczesnego sprzętu – mówił podczas uroczystości komendant miejski policji w Białej Podlaskiej, mł. insp. Grzegorz Pietrusik.

Święto policji to wyjątkowy czas dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników policji. Jest to czas awansów, odznaczeń, nominacji i podziękowań. 

- Dzisiejsza uroczystość ma dla nas szczególny wymiar. Zapewne przyznacie mi rację jak powiem, że z dumą możemy dzisiaj wspólnie w wolnej Polsce tak uroczyście obchodzić okrągły jubileusz setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. Proces tworzenia policji trwał wiele lat, w Białej Podlaskiej została utworzona komenda powiatowa, w 1919 roku liczyła 90 policjantów, w 1921 roku już 158 – opowiadał komendant Miejski Policji w Białej Podlaskiej, mł. insp. Grzegorz Pietrusik. – Wytężona praca bialskich policjantów w tamtym czasie i coroczna, widoczna poprawa stanu bezpieczeństwa w powiecie powodowało uznanie i szacunek władz samorządowych. W 1928 roku w wyposażeniu bialskich policjantów były cztery konie, dwa rowery, 74 karabiny, 3 szable, 16 rewolwerów. Dopiero w latach 30. Biała Podlaska pozyskała pierwszy samochód policyjny, a także motocykl. 

Komendant dodał również, że policjanci traktują swój zawód jako misję i działanie na rzecz dobra wspólnego i służenia ludziom.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 29

Justyna Madan

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czyt
czyt 19.07.2019, 09:57
Co ze SKANDALEM świętowania rocznicy w więzieniu, "pod zaborem cara" - A o Policji, Milicja się wlicza??

Pozostałe