Międzyrzec Podlaski: 900 lat temu powstał Zakon Templariuszy

  • 17.10.2019, 07:30
  • Paulina Chodyka
Międzyrzec Podlaski: 900 lat temu powstał Zakon Templariuszy
W mieście zainaugurowano roczne obchody 900-lecia Zakonu Templariuszy. Podczas sobotniego popołudnia w parku Potockich można było natrafić na rycerzy, przysłuchiwać się konferencjom na temat historii średniowiecza i zakonów rycerskich oraz posłuchać przepięknej, średniowiecznej muzyki.

Wystawa „Templariusze”, którą przez najbliższe dwa tygodnie można podziwiać w pałacu Potockich przedstawia historię zakonu od początku po jego kasatę w 1312 roku. - Pokazuje nam kopie dokumentów m.in. statut organizacji, broń i uzbrojenie rycerzy zakonnych, rzeczy użytku codziennego np. ceramikę, której używali ludzie w tamtym okresie. Są również eksponowane uaktualnione mapy Ziemi Świętej z zamkami Templariuszy i innych zakonów rycerskich, a dodatkowo zdjęcia z miejsc, gdzie byli Templariusze – wyjaśnia Tomasz Sajko, główny organizator imprezy z Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej.  

Wydarzenie było okazją do wysłuchania wykładów poświęconych historii zakonu i średniowiecza. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Maria Starnawska, prof. Marian Małecki, dr Bogusz Wasik, Mieczysław Bienia, Sławomir Majoch, Paweł Moszczyński oraz Anna Domosławska. Opowiedzieli oni m.in. o okolicznościach powstania Zakonu Templariuszy, architekturze zamków krzyżackich i innych budowli zakonnych, komandoriach francuskich templariuszy, kaligrafii okresu średniowiecza oraz jak Ziemia Międzyrzecka wyglądała w średniowieczu i co się na niej działo.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 października

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe