Ks. Wincenty Pugacewicz - mitrat w cerkwi pw. św. Braci Cyryla i Metodego

  • 01.11.2019, 13:27
  • (ach)
Ks. Wincenty Pugacewicz  - mitrat w cerkwi pw. św. Braci Cyryla i Metodego
Ks. Wincenty Pugacewicz - mitrat w cerkwi pw. św. Braci Cyryla i Metodego. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej przy ul. Terebelskiej.

Urodził się w 1934 r. - Jego życie nie należało do łatwych. Doświadczył na przestrzeni dziesięcioleci wiele trudnych chwil, mimo to zawsze jego znakiem rozpoznawczym była otwartość – zaznaczył w czasie pogrzebu arcybiskup Abel. Ks. Wincenty urodził się na ziemi siemiatyckiej w niełatwych czasach, tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej. Jako dorastający chłopak widział problemy, z jakimi mierzyła się cerkiew prawosławna w jego okolicach.

Gdy w Warszawie zostało otwarte seminarium duchowe, podjąl się w nim nauki, które ukończył przyjęciem święceń kapłańskich. Później rozpoczął naukę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Zdaniem arcybiskupa Abla, bezustanna pogoda ducha i optymizm pomogły ks. Wincentemu w posługiwaniu w Białej Podlaskiej. Kapłan znalazł sponsora, który zapewnił 75 proc. środków potrzebnych do postawienia murowanej świątyni przy ul. Terebelskiej. – Mało który batiuszka z takim entuzjazmem i poświęceniem odnosił się do daru bycia budowniczym cerkwi. Najczęściej było go można spotkać jako pomocnika murarza – podkreślił arcybiskup. – Był to człowiek, który dążył do pojednania, wiele zrobił w budowaniu pozytywnych relacji między prawosławnymi i katolikami – mówił w czasie pożegnania starosta bialski Mariusz Filipiuk. Zmarł 2 lutego.
 

(ach)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe