Gmina Kąkolewnica: Czy to ostatni rok gminnej podstawówki?

  • 13.11.2019, 08:15
  • Joanna Danielewicz
Gmina Kąkolewnica: Czy to ostatni rok gminnej podstawówki?
To już kolejny raz, gdy gmina przymierza się do optymalizacji ilości placówek oświatowych na swoim terenie. To też kolejny raz, gdy na celowniku samorządu znalazła się szkoła w Grabowcu. Czy tym razem niepopularnej decyzji o zamknięciu szkoły uda się uniknąć? Tego chcą rodzice, ale radni są już po wstępnych, choć nieoficjalnych uzgodnieniach i dziś trudno szkole w Grabowcu wróżyć świetlaną przyszłość.

Z optymalizacją sieci szkól w gminie mierzyli się poprzedni wójtowie przez ostatnie kilkanaście lat. Temat rozważał i wójt Jan Kurowski, i wójt Czesław Pękała. - Byłem wówczas radnym, to pamiętam, jak temat się przewijał w tych kadencjach, ale ostatecznie żaden z wójtów nie zdecydował się na ten ruch. Decyzję związaną z siecią szkół podjął za ty wójt Zbigniew Ładny, który na przekór zdrowemu rozsądkowi zdecydował się powołać szkołę podstawową w Olszewnicy, w miejsce wygaszanego gimnazjum. Dostaliśmy więc dodatkową placówkę oświatową, zamiast bezboleśnie pozbyć się jednej szkoły – mówi Stanisław Zalewski, radny obecnej kadencji i przewodniczący komisji budżetowej w radzie.
 

Właśnie w 2017 roku, w lutym ważyły się w gminie losy szkół. Samorząd podejmował decyzję o sieci szkół w związku z wygaszaniem gimnazjów. Wówczas trwała walka o utrzymanie szkoły w Grabowcu. Wójt zapewniał wtedy, że gmina rozważa utworzenie tam klas 1-3. Rodzice jednak sprzeciwili się tej koncepcji. Organizowali zebranie wiejskie, odpowiednia petycja trafiła do wójta i przewodniczącego ówczesnej rady gminy, wreszcie pojawili się na obradach komisji oświatowej. W finale, podczas sesji, na której radni mieli podejmować decyzję o sieci szkół po likwidacji gimnazjów, Grabowiec znalazł się na liście jako siedziba 8-klasowej szkoły podstawowej. Wówczas też rada miała okazję „bezboleśnie” pozbyć się jednej placówki, bo szkoła w Olszewnicy funkcjonowała jedynie jako gimnazjum. Jednak na tejże sesji w lutym 2017 roku podjęto decyzję, że w Olszewnicy w miejsce gimnazjum powołana zostanie szkoła podstawowa.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 listopada

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czyt
czyt 13.11.2019, 19:05
Placówek, to jest LICZBA, a nie ilość. Ilość, to jest wtedy, kiedy da się szuflą wrzucać.

Pozostałe