Biała Podlaska: Zadośćuczynienie za zatrzymanie i przeszukanie

  • 10.12.2019, 09:17
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Zadośćuczynienie za zatrzymanie i przeszukanie
Stanisław Dembowski, działacz Komitetu Obrony Demokracji, który na początku sierpnia 2018 roku został zatrzymany w związku z banerem „Konstytucja”, który zawisł na pomniku Marii i Lecha Kaczyńskich, otrzymał właśnie zadośćuczynienie finansowe za bezpodstawne zatrzymanie, przeszukanie mieszkania i zatrzymanie prywatnych rzeczy.

Przypomnijmy, że 2 sierpnia 2018 r. na pomniku prezydenckiej pary na pl. Wojska Polskiego zawisł baner z napisem "konstytucja". Policja wszczęła dochodzenie. Wytypowano osoby, które baner zawiesiły. Tego samego dnia policja weszła do domu Stanisława Dembowskiego, członka KOD. Przeszukano mieszkanie, zatrzymano telefon komórkowy i aparat fotograficzny, a podejrzanego zabrano na komendę celem przesłuchania. Podobnie rzecz się miała z jego kolegą Ryszardem Filipiukiem. Obaj mężczyźni wnieśli do sądu zażalenia. Stanisław Dembowski na zatrzymanie i przeszukanie, a Ryszard Filipiuk na przeszukanie.

17 sierpnia 2018 roku Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej wydał prawomocne orzeczenie w sprawie zatrzymania Dembowskiego. Uznał, że nie było ono zasadne, że zabrakło przesłanek do zastosowania takiego środka przymusu. Pozostała jeszcze kwestia przeszukań i zatrzymania rzeczy. Prokurator zatwierdził przeszukania uznając je za zasadne. Jednak 28 września sąd, który rozpatrywał zażalenie na postanowienie prokuratury w sprawie przeszukań, miał inne zdanie. Sędzia Marta Załęska uznała, że prokurator nadał prymat ochronie porządku publicznego, nad chronioną konstytucyjnie nietykalnością osobistą i prawem do prywatności. Takie podejście do sprawy stanęło według sądu u podstaw wydanego przez prokuraturę postanowienia, które sąd uchylił. Dodatkowo sąd stwierdził, że wyraz "konstytucja" nie ma wydźwięku pejoratywnego i znieważającego.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 10 grudnia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bialczanim.
Bialczanim. 11.12.2019, 18:59
Brawo sąd brawo wolna Polska. Koniec państwa policyjnego. Niech pisowcy płaczą
TKimo
TKimo 11.12.2019, 09:42
Brawo. Rozsądne zakończono sprawę. Wiwat sąd !!!!
M
M 10.12.2019, 12:29
"Nadzwyczajna kasta"
PzPr
PzPr 10.12.2019, 10:03
To jest żywy przykład jak głęboka reforma sądownictwa jest potrzebna w naszym kraju.

Pozostałe