Zalesie: Grypa atakuje południowe Podlasie

  • 12.02.2020, 09:53
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Zalesie: Grypa atakuje południowe Podlasie
Na początku minionego tygodnia zajęcia w szkole podstawowej w Zalesiu zostały odwołane. Powodem był wirus dający grypopodobne objawy. Sprawą zajął się sanepid w Białej Podlaskiej, a zajęcia na kilka dni zostały odwołane. Okazało się, że uczniowie chorowali na grypę typu A. 

W poniedziałek, 3 lutego Szkoła Podstawowa w Zalesiu świeciła pustkami. – Na lekcjach było zaledwie 36 procent uczniów. Zaniepokojeni sytuacją dzwoniliśmy do rodziców. Okazało się, że dzieci mają wysoką temperaturę i doskwiera im ból głowy i gardła – wyjaśniała wtedy zastępująca dyrektor szkoły Iwona Jarmoszewicz.

Podejrzewano wówczas, że jest jakiś wirus grypopodobny. Sprawę zgłoszono do sanepidu, poinformowano też organ prowadzący i organ nadzoru pedagogicznego. – Jesteśmy też w stałym kontakcie z ośrodkiem zdrowia. Wiemy, że rodzice zgłaszają się ze swymi pociechami, inni zostawili dzieci w domu ze względu na ich bezpieczeństwo – zapewniała we wtorek Jarmoszewicz. Sanepid pobrał próbki do badań. Ze względów bezpieczeństwa zajęcia w szkole zostały odwołane. W placówce przeprowadzono dezynfekcję, aby zapobiec zakażeniom.
– Pobraliśmy 8 próbek, które przekazaliśmy do badań i diagnostyki. W czwartek mieliśmy już wyniki. Okazało się, że jest to wirus grypy typu A - mówi inspektor sanitarny z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej Marcin Nowik. – Uczniowie otrzymali zalecenie pozostania w domu i przyjmowania leków przeciwzapalnych niesteroidowych. Chodzi o to, by unikać kontaktu z innymi i aby ich nie zarazić. Nie powinno się wstawać z łóżka. Ważne jest też zachowanie higieny, czyli dokładne mycie rąk, zasłanianie chusteczką buzi podczas kichania – dodaje.

W placówce w Zalesiu w tym roku szkolnym uczy się 263 dzieci. W poniedziałek, 10 lutego sytuacja sytuacja się wróciła do normy. – Do szkoły powróciły dzieci, zajęcia zostały wznowione. Dziś frekwencja utrzymuje się na poziomie 80 procent. Pojedyncze przypadki nieobecności zanotowaliśmy tylko w najmłodszych grupach – mówi dyrektor Teresa Kusiak. – Cieszę się, że dzieci wyzdrowiały i że możemy kontynuować naukę – dodaje. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 11 lutego

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czyt
czyt 12.02.2020, 16:36
Południowe Podlasie, to dokładnie jakie, co to oznacza?

Pozostałe