Gospodarka: Jak działa tarcza w naszym regionie?

  • 29.04.2020, 08:36
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gospodarka: Jak działa tarcza w naszym regionie?
Pomoc rządowa w postaci tzw. tarczy antykryzysowej weszła w życie 1 kwietnia. Zwolnienie części firm i spółdzielni socjalnych ze składek, świadczenie postojowe, niskooprocentowana pożyczka i dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników to tylko niektóre rozwiązania realizowane w ramach pakietu ustaw. Analogiczne rozwiązania skierowane są do rolników. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w naszym regionie i ile osób skorzystało z zaproponowanych rozwiązań.

Do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęło ponad 55 tysięcy wniosków o wsparcie z tzw. tarczy antykryzysowej. Jak informuje rzecznik lubelskiego oddziału ZUS Małgorzata Korba, najwięcej jest wniosków o zwolnienie przedsiębiorców ze składek, bo ponad 38 tysięcy. Ponad 15 tysięcy wniosków dotyczy przyznania świadczeń postojowych. W regionie wpłynęło również prawie 1,8 tys. wniosków od płatników o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty.

- Do poniedziałku, 27 kwietnia zrealizowaliśmy wypłaty świadczeń postojowych dla niemal 7,3 tys. mieszkańców województwa lubelskiego. Łączna kwota tych wypłat to dotychczas ponad 14,7 mln zł – zaznacza Małgorzata Korba.

(...)

Tylko do najmniejszego urzędu w województwie lubelskim, czyli w Parczewie, do 27 kwietnia wpłynęło ok. 380 wniosków o pożyczki. Środki wypłacane są od 7 kwietnia. Do tej pory 240 przedsiębiorców otrzymało pieniądze. Kilkanaście wniosków zostało odrzuconych. Natomiast do 24 kwietnia do urzędu wpłynęło 5 wniosków w sprawie dopłaty do wynagrodzeń pracowników na kwotę 35 tys. zł oraz 6 wniosków od osób samozatrudnionych również na kwotę 35 tys. zł. PUP wypłacił środki w ramach 2 wniosków z każdej formy pomocy.

- Aktualnie pracujemy na pełnych obrotach. Część wniosków wpływa elektronicznie, a część papierowo. Często są niekompletne i musimy je weryfikować i prosić o uzupełnienie. Co więcej, w trosce o  bezpieczeństwo pracowników papierowe dokumenty muszą leżeć przez 2 dni, zanim nastąpi ich weryfikacja - podkreśla dyrektor PUP w Parczewie Władysław Rosłoń.

 

W PUP w Białej Podlaskiej jak na razie ogłoszono nabór wniosków na pożyczkę 5 tys. zł.

– Do piątku, 24 kwietnia do naszego urzędu wpłynęło 1510 wniosków o tę formę pomocy. Wypłatę środków rozpoczęliśmy 7 kwietnia i do tej pory udało nam się wypłacić łącznie 630 tys. zł dla 126 przedsiębiorców - mówi dyrektor Edward Tymoszyński.

Jednocześnie podkreśla, że weryfikacja wniosków ciągle trwa. Pomoc w postaci pożyczki cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego nabór wniosków na następne formy pomocy ogłoszony zostanie dopiero w najbliższych dniach. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 28 kwietnia

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
eu-transport.pl
eu-transport.pl 26.10.2020, 15:01
Wiele mniejszych firm bardzo mocno odczuło negatywny wpływ pandemii.
/www.eu-transport.pl/transport-paletowy/

Pozostałe