Wywiad: PSW pionierem kształcenia on-line

  • 09.05.2020, 10:18
  • Redakcja
Wywiad: PSW pionierem kształcenia on-line
Z rektorem Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Jerzym Antonim Nitychorukiem rozmawiamy o działaniach jakie podejmuje Uczelnia w dobie kryzysu, programach wsparcia dla studentów oraz planach na przyszłość.

Jak uczelnia radzi sobie w dobie obecnego kryzysu epidemicznego?

Uczelnia uruchomiła kształcenie zdalne w pierwszym dniu, po tym jak dowiedzieliśmy się poprzez komunikaty MNiSW, o decyzji zamykającej kształcenie stacjonarne. Informatycy oraz służby PSW przygotowały odpowiednie oprogramowanie (platformy kształcenia zdalnego). Za pomocą tych platform Uczelnia w sposób nieprzerwany utrzymuje kontakt ze studentami. Wszystkie zajęcia możliwe do prowadzenia on-line są realizowane. Zajęcia praktyczne zostały w miarę możliwości przełożone na okres po ustabilizowaniu się sytuacji epidemicznej. Optymistycznie planujemy, powrót do zajęć stacjonarnych na czerwiec lub lipiec, oczywiście wszystko będzie zależało od sytuacji i rekomendacji MNiSW. Po dotychczasowych doświadczeniach można śmiało stwierdzić, że studenci w obecnej sytuacji się sprawdzili i są przygotowani na kolejne tygodnie zdobywania wiedzy w zaproponowanym trybie. Należy tutaj nadmienić, że PSW w Białej Podlaskiej jest pionierem na polu wdrażania kształcenia on-line w regionie, co więcej prawdopodobnie jako jedyna zapewnia funkcjonowanie całej administracji na platformie on-line, umożliwiając tym samym łatwiejszy dostęp studentom.

Czy uczelnia wspiera studentów w tym trudnym dla wszystkich czasie? Jeśli tak to w jaki sposób?

Uczelnia ma bardzo bogaty program wsparcia studentów. Przede wszystkim należy wspomnieć o programie stypendialnym. Stypendia dla studentów PSW w ostatnich miesiącach zostały podwyższone - w sytuacji gdy większość uczelni przestaje takowe wypłacać. Należy tutaj wymienić stypendia socjalne i rektora. Staramy się by nasi studenci mieli bardzo dobrą sytuację finansową. Taką samą troską otaczamy studentów w gestii miejsca zamieszkania – akademiki. Uczelnia zapewniła studentom PSW możliwość pozostania w akademiku, co więcej w obliczu sytuacji kryzysowej, do akademika zostali przyjęci studenci PSW zakwaterowani poza kampusem. 

Wiadomo, że ostatni okres wymusza pozostanie w domach. Czy uczelnia prowadzi jakieś działania dodatkowe, urozmaicające studentom czas wolny?

Uczelnia utrzymuje stały kontakt ze swoimi studentami. Mamy kilka nowatorskich rozwiązań dla studentów i kandydatów. Do najważniejszych można zaliczyć serię programów „Student do studenta”, „Kandydat do studenta” oraz ta sama formuła dla studentów z zagranicy. W ramach funkcjonujących programów nasi studenci mogą zadawać pytania innym studentom, kandydaci na studia zapytać o osoby już uczące się w PSW w Białej Podlaskiej. Odpowiedzi na pytania są udzielane w formie nagrań przez studentów. Dodatkowo Uczelnia przygotowuje szkolenia wieczorowe on-line dla studentów oraz przygotowała zajęcia doszkalające dla maturzystów.

Powszechnie wiadoma jest dynamika rozwoju infrastruktury PSW w Białej Podlaskiej. Czy obecna sytuacja zagrożenia pandemicznego wpłynęła w jakikolwiek sposób na plany uczelni?

Uczelnia chce w sposób znaczący uczestniczyć w funkcjonowaniu otoczenia społeczno-gospodarczego a równolegle się rozwijać. Należy podkreślić bardzo mocno, iż Uczelnia nie tylko myśli o studentach i swojej kadrze. Uczelnia kształci praktyków, stąd studenci PSW w Białej Podlaskiej zazwyczaj odbywają praktyki w przedsiębiorstwach zlokalizowanych w regionie. W chwili obecnej gdy zakłady pracy w regionie przeżywają kryzys, kiedy nie ma zamówień, Uczelnia stara się z takimi zamówieniami wystąpić. Uczelnia nie zamiera w sferze działalności inwestycyjnej. Do spektakularnych działań należy zaliczyć budowę akademika, współfinansowanego przez MNiSW. Został rozstrzygnięty przetarg i Uczelnia chciałaby rozpocząć budowę jak najszybciej.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe