Międzyrzec Podlaski: Uchwała unieważniona, ale sesja niezagrożona

  • 20.05.2020, 11:19
  • Paulina Chodyka
Międzyrzec Podlaski: Uchwała unieważniona, ale sesja niezagrożona
Wojewoda lubelski Lech Sprawka unieważnił część uchwały rady miasta, mówiącej o wprowadzeniu zmian w statucie miasta. Chodzi o zapis, w którym mowa jest o okolicznościach zwoływania sesji zdalnej.

Radni miejscy uchwałę o zmianie statutu miasta podjęli na sesji 31 marca, a za wprowadzeniem nowych zapisów głosowali jednogłośnie.  Wojewoda lubelski, Lech Sprawka uznał jednak, w rozporządzeniu nadzorczym z 5 maja, że część uchwały jest nieważna.

Chodzi o zapis, który ma brzmienie: „W szczególnie uzasadnionych przypadkach spowodowanych okolicznościami zewnętrznymi o charakterze nagłym Przewodniczący Rady może zwołać sesję, która odbędzie się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość. Radny potwierdza swoją obecność na posiedzeniu sesji prowadzonym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, umożliwiających porozumiewanie się na odległość poprzez zalogowanie się w systemie do głosowania oraz wydrukami udziału w głosowaniach.”.  Przypomnijmy, że ustawy wprowadzone po nastaniu pandemii koronawirusa, dają samorządom możliwość zwoływania sesji w trybie zdalnym.

Wojewoda lubelski uznał, że zapis wykracza poza kompetencje rady miasta. – Rada gminy nie jest upoważniona do regulowania powyższych kwestii ponownie w statucie gminy, modyfikowania postanowień ustawowych w podjętej uchwale bądź rozszerzania wprowadzonej ustawowo możliwości zdalnego trybu obradowania rady gminy (...). (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 maja

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe