Pod koniec czerwca w całym kraju został wyłączony dotychczasowy sygnał telewizji naziemnej i zastąpiony sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej (przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC). Zmiany oznaczają dla widzów nową jakość i więcej możliwości.
Bez dekodera – tylko TVP
Mowa o tzw. telewizji hybrydowej, która daje użytkownikowi dostęp do dodatkowych informacji. Na przykład będzie mógł przeczytać na ekranie o aktorach występujących w filmie czy składach drużyn piłkarskich.
Kiedy ta zmiana wchodziła w życie to ok. 4 mln Polaków nie miało w swoich domach odpowiedniego sprzętu. Pod koniec procesu liczba ta spadła do ok. 1,5 mln.
CZYTAJ TEŻ: Urząd skarbowy kontroluje konta. Rzecznik pyta, szef KAS uspokaja
Teraz Krajowy Instytut Mediów szacuje, że licznik zatrzymał się na liczbie mniejszej niż 1 mln, ale to nadal dużo. Bo jeżeli ktoś nie ma odpowiedniego telewizora (lub podłączonego do niego dekodera), to odbiera wyłącznie programy TVP i dwa niszowe programy komercyjne. Nie ma dostępu np. do TVN czy Polsatu.
Początkowo sprawa miała wyglądać inaczej. Osoba bez właściwego sprzętu miała w ogóle stracić sygnał, ale ostatecznie TVP dostała zgodę na dłuższe nadawanie w starej technologii. Władza tłumaczyła to wojną w Ukrainie. MSWiA wyjaśniało, że w chwili zagrożenia informacje o nim będą wyświetlane w telewizorach i powinna one dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.
Złóż wniosek o dofinansowanie zakupu telewizora
Najprościej wniosek można złożyć za pośrednictwem Poczty Polskiej. Właśnie taki sposób wybrało najwięcej Polaków.
„Do niedzieli złożono w placówkach Poczty Polskiej blisko 484 tys. wniosków o przyznanie świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego. Specjalny kod z przyznanym świadczeniem jest podstawą do otrzymania dofinansowania w wysokości uzależnionej od rodzaju kupowanego sprzętu” – podaje serwis wirtualnemedia.pl.
CZYTAJ TEŻ: Dziś bialski rynek nieruchomości należy do kupującego
Trzeba pamiętać, że nie każdy sklep (stacjonarny lub internetowy) honoruje kody. Można je zrealizować w wybranych placówkach, których lista znajduje się w tym miejscu: https://dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka
Resort cyfryzacji podaje, że przez rządowe strony złożono 93 884 wnioski. Łącznie zrealizowano 501 409 wniosków. 76 226 dotyczyło telewizorów, natomiast 425 183 dekoderów.
W sumie 577 128 osób złożyło wnioski o dofinansowanie zakupu telewizora lub dekodera.
Kto jeszcze tego nie zrobił ma czas tylko do końca roku.
– Przypominamy, że składając wniosek o dofinansowanie świadczeniobiorca oświadcza m.in. że nasze gospodarstwo domowe posiada trudną sytuację materialną. Zakup bardzo drogich odbiorników cyfrowych, bez wyraźnego uzasadnienia (np. wynikającego z potrzeb zdrowotnych) może zostać w świetle prawa uznany za nadużycie – uczula rząd.
PRZECZYTAJ:
- Terytorialsi skończyli szkolenie. WOT zachęca, by dołączyć do formacji
- Przebudują drogę, prowadzącą przez centrum Tucznej
- Nietrzeźwa matka przyjechała po... nietrzeźwego syna
- W pałacowych warunkach, bajkowym otoczeniu... Co działo się w tym ośrodku?
- Wysokie mandaty za palenie śmieci i wypalanie traw
- Nowe metody oszustów. Tym razem na TVN i i giełdę
- Wycięli i ukradli 170 drzew. Później chcieli je sprzedać przez internet
Napisz komentarz
Komentarze