Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 05:35
Reklama
Reklama

Terytorialsi skończyli szkolenie. WOT zachęca, by dołączyć do formacji

Żołnierze kompanii saperów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, w której służą również mieszkańcy powiatu łosickiego, zakończyli dwutygodniowe szkolenie zintegrowane. WOT zachęca, by dołączyć do formacji. – WOT jest doskonałą szansą na połączenie życia rodzinnego, zawodowego z możliwością służby dla Polski – mówi rzeczniczka 5MBOT Elżbieta Obrębska.
Terytorialsi skończyli szkolenie. WOT zachęca, by dołączyć do formacji
Żołnierze kompanii saperów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli 2-tygodniowe szkolenie. WOT cały czas zachęca, by wstąpić do formacji

Źródło: 5MBOT

Żołnierze kompanii saperów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli szkolenie zintegrowane, które odgrywa ważną rolę w cyklu szkoleniowym każdego terytorialsa. 

Szkolenia terytorialsów

– Dwutygodniowe zajęcia to swoisty sprawdzian umiejętności, który każdy żołnierz noszący oliwkowy beret musi zaliczyć raz w roku. Pozwala podsumować i uporządkować nabytą wiedzę, którą pozyskali w toku szkolenia na poszczególnych etapach. Ćwiczenia odbywały się zarówno na terenach wojskowych (strzelnice, place taktyczne) jak i w oparciu o obiekty znajdujące się w stałych rejonach odpowiedzialności – w miejscach, skąd pochodzą terytorialsi – wyjaśnia Elżbieta Obrębska, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ćwiczenia odbywały się zarówno na terenach wojskowych (strzelnice, place taktyczne) jak i w oparciu o obiekty znajdujące się w stałych rejonach odpowiedzialności. Fot. 5MBOT

Wśród zadań, jakie dowódca kompanii postawił swoim żołnierzom było, m.in. wykonanie zasadzki, okopu, tworzenie posterunku obserwacyjnego, zrywanie kontaktu czy wykonanie ukrycia dla pojazdu ciężarowego Jelcz metodą mechaniczną przy pomocy maszyny inżynieryjnej SŁ-34C. Saperzy z 5 MBOT musieli również wykazać się wiedzą ze znajomości zasad prowadzenia działań niekonwencjonalnych w terenie lesistym i zurbanizowanym.

CZYTAJ TEŻ: Miasto szykuje się na najgorsze. Ma punkty dystrybucji jodku potasu

– Ważnym elementem były działania zgodne z bojowym przeznaczeniem, w ramach którego żołnierze ćwiczyli niszczenie elementów drewnianych metodą ogniową, rozwinięcie polowej elektrowni oświetleniowej w bunkrach będących częścią Umocnienia Dużego Twierdzy Zegrze oraz przeprawę wodną grupy ewakuacyjno-ratowniczej łodzią saperską. Ponadto terytorialsi doskonalili umiejętności z zakresu budowy min przeciwpiechotnych, ustawianie ich w terenie lesistym oraz sporządzaniu elektrycznych sieci z wykorzystaniem ćwiczebnych środków minersko-zaporowych. Podczas ćwiczeń terytorialsów wykorzystano specjalistyczny sprzęt wojskowy, którym dysponują żołnierze z 5 MBOT w tym, m.in. łodzie saperskie, pompy wodne oraz terenowe pojazdy transportowe – dodaje Elżbieta Obrębska.

Podczas ćwiczeń terytorialsów wykorzystano specjalistyczny sprzęt wojskowy, którym dysponują żołnierze z 5 MBOT w tym, m.in. łodzie saperskie, pompy wodne oraz terenowe pojazdy transportowe. Fot. 5MBOT
WOT zachęca do wstąpienia do formacji
 

Rzeczniczka zachęca też do wstąpienia w szeregi WOT. – WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia – wyjaśnia.

CZYTAJ TEŻ: W pałacowych warunkach, bajkowym otoczeniu... Co działo się w tym ośrodku?

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody. 

– Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT jest doskonałą szansą na połączenie życia rodzinnego, zawodowego z możliwością służby dla Polski – dodaje Elżbieta Obrębska.

PRZECZYTAJ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama