Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 17 lutego 2026 15:13
Reklama
Reklama
Reklama

Międzyrzec Podlaski: Pałac i scena zyskają nowe oblicza!

Miasto znalazło się na liście samorządów, które dostaną unijne dofinansowanie na realizację sporych inwestycji. Dzięki temu pałac Potockich odzyska dawny blask, a sala widowiskowa ośrodka kultury przejdzie prawdziwą metamorfozę.
Międzyrzec Podlaski: Pałac i scena zyskają nowe oblicza!

Urząd marszałkowski ogłosił listę wniosków, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu „Dziedzictwo kulturalne i naturalne – projekty lokalne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020”. Międzyrzec Podlaski może cieszyć się podwójnie, bowiem aż dwa duże projekty miasta zyskają unijną dotację.

Pierwszy to „Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne dawnego pałacu Potockich”. Wartość inwestycji to 3,987 mln złotych, a wsparcie z UE i budżetu państwa wyniesie 2,261 mln zł. – O dofinansowanie na remont pałacu staraliśmy się już przy okazji składania wniosku na rewitalizację parku. Wtedy się nie udało. Pałac nabierze blasku, koncepcja została bowiem opracowana przez zespół konserwatorów zabytków. Prace z pewnością potrwają, z uwagi na konieczność pieczołowitego odtworzenia szczegółów architektonicznych budynku – wyjaśnia burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego, Zbigniew Kot.

W pomieszczeniach pałacu władze planują umieścić pamiątki, gromadzone przez lata przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk, a zwłaszcza przez jego założyciela Mariana Kowalskiego. - Mamy nadzieję, że powstanie z tego izba pamięci, która stanie się zalążkiem międzyrzeckiego muzeum – dodaje włodarz. Dzięki modernizacji miejscowe stowarzyszenia i organizacje będą mogły częściej korzystać z pałacowych wnętrz. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 1 września


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PoldekTreść komentarza: Jak za te pieniądze ktoś ma przeżyć? To kpina! A malowany lolo podwyżkę sobie uchwala wyższe niż emeryturaData dodania komentarza: 17.02.2026, 08:07Źródło komentarza: Emerytury i renty 2026. Już wiadomo, o ile wzrosną w tym roku. To dobra wiadomośćAutor komentarza: PoldekTreść komentarza: i juz wiadomo skąd celnicy mieli na picie w pracyData dodania komentarza: 17.02.2026, 08:00Źródło komentarza: Gigantyczny przemyt przez Terespol. Dawali „w łapę” celnikomAutor komentarza: PoldekTreść komentarza: Nikt nie chodzi więc ogłoszenia dają, kto normalny w zimie na takim mrozie na lód wyłazi...Data dodania komentarza: 17.02.2026, 07:59Źródło komentarza: Lodowisko przy „dziewiątce” zapraszaAutor komentarza: KoroszczynTreść komentarza: Ale przecież teraz też biorą kasę,tylko że za przemyty w drugą stronę np silników samochodowych, traktorów, samochodów osobowych. Są dogadani z Białorusinami prowadzącymi transport w Polsce. Pogrzebać dokładniej i się każdy przekona jak duża to jest skala. A nad wszystkim czuwa kierownik przejściaData dodania komentarza: 16.02.2026, 20:15Źródło komentarza: Gigantyczny przemyt przez Terespol. Dawali „w łapę” celnikomAutor komentarza: RuskiTreść komentarza: Celnicy nie winni.wpychali im kase w kieszenie siłą. Na drogowym terespol pouciekali na emeryturkiData dodania komentarza: 16.02.2026, 19:39Źródło komentarza: Gigantyczny przemyt przez Terespol. Dawali „w łapę” celnikom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama