Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 14:16
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Jarmark, festiwal, wystawa i mural

Dni Patrona Białej Podlaskiej św. Michała Archanioła obfitowały w wiele wydarzeń kulturalnych. Odsłonięto pomnik słynnego dziennikarza muzycznego Bogusława Kaczyńskiego, a także mural poświęcony malarzowi prof. Ludwikowi Maciągowi, oficjalnie otworzono również wyremontowany amfiteatr.
Biała Podlaska: Jarmark, festiwal, wystawa i mural

Świętowanie rozpoczęło się już w czwartek, kiedy obchodzono 40-lecie Młodzieżowego Klubu Fotograficznego Migawka. Klub powstał w 1980 r., a jego pierwszym instruktorem i równocześnie założycielem był ceniony i wielokrotnie nagradzany fotograf Tadeusz Żaczek. Następnie, sztuki fotografii uczyli młodych bialczan: Andrzej Biegajło, Jarosław Domański, Jacek Grad, Henryk Oleszczuk i Dariusz Sikora. Od 1992 r., do dziś Migawkę prowadzi Małgorzata Piekarska, która kontynuuje tradycje swoich poprzedników i sprawia, iż młodzież odkrywa w sobie ogromne pokłady talentu. Wynikiem odpowiedniego podejścia pedagogicznego, pasji i ciężkiej pracy są sukcesy, które odnosili i odnoszą podopieczni Migawki przez ostatnie cztery dekady. Do najważniejszych osiągnięć zaliczane jest I miejsce Honoraty Łukijańczuk w 2016 r. w Międzynarodowym Konkursie Dla Dzieci i Młodzieży pt. „Muzealne spotkania z fotografią”. W tym samym konkursie I miejsce zajął Adam Piekarski w 2017 r., a Oliwia Kwiatkowska w 2018 r. Członkowie Młodzieżowego Klubu Fotograficznego otrzymywali też stypendia, m.in. od marszałka województwa lubelskiego, prezydenta Białej Podlaskiej i starosty powiatu bialskiego.
Kolejnego dnia Dni Patrona, czyli w piątek można było nabyć produkty regionalne i rękodzieło na Jarmarku Michałowym. W tym czasie podsumowano też Budżet Obywatelski i wręczono statuetki autorom zwycięskich projektów (o czym piszemy na stronie obok). Po godz. 17 przy ul. Brzeskiej, w sali BCK miało miejsce spotkanie z okazji 30. rocznicy powstania samorządu terytorialnego. Godzinę później odbyło się otwarcie wystawy „Angielskie Klimaty” autorstwa Roberta Sozoniuka. Natomiast w sobotę, rozpoczął się II Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Wówczas oficjalnie otworzono odnowiony amfiteatr i pomnik dziennikarza muzycznego pochodzącego z Białej Podlaskiej, Bogusława Kaczyńskiego, który znajduje się w Parku Radziwiłłowskim.  

Przed rozpoczęciem widowiska artystycznego w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury i ORFEO wiceprezydent Maciej Buczyński wręczył nagrodę im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej fotografowi Tadeuszowi Żaczkowi. – Było mi bardzo miło, iż zostałem nagrodzony. Wzruszyłem się, gdyż to piękna forma podsumowania moich czterdziestu lat pracy jako fotografa, ale też założyciela Młodzieżowego Klubu Fotograficznego Migawka – mówi Tadeusz Żaczek. W czasie Dni Patrona otwarto wystawę w Muzeum Południowego Podlasia pt. „Ludwik Maciąg. Całe życie maluję swój pamiętnik” Do 17 stycznia przyszłego roku można będzie oglądać obrazy olejne na płótnie autorstwa wieloletniego wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także podziwiać jego akwarele, rysunki i gobeliny wykonane na podstawie projektów artysty. Zatroszczono się też o prezentację rzeźb, plakatów i projektów ilustracji do pisma „Płomyczek”. – Udało się nam zebrać wiele wczesnych prac twórcy, pochodzących z okresu jego dzieciństwa i młodości, kiedy malarz przebywał w Białej Podlaskiej. W multimedialnym kiosku prezentujemy szkicownik Ludwika Maciąga z lat 1938-41. Znajdują się w nim akwarele przedstawiające Białą Podlaską i okoliczne wsie, a także portrety kolegów, rodziny i koni. Szkicownik profesor podarował muzeum jeszcze przed śmiercią – mówi Violetta Jarząbkowska dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 29 września

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama