Niepowtarzalna atmosfera i klimat dawnych lat towarzyszył uczestnikom potańcówki w Zaściankach. Do tańca zagrała kapela Tęgie Chłopy, a wesołym pląsom poddali się młodsi i starsi. Wszystko za sprawą wyjątkowego projektu, który już po raz drugi realizuje miejscowy ośrodek kultury. A przed nami kolejne taneczne spotkania!
Trwa projekt pod nazwą „Pies i kot w mieście – wspólna sprawa”, który ma na celu przede wszystkim zapobieganie bezdomności zwierząt. W ramach tego zadania każdy mieszkaniec Białej Podlaskiej, właściciel czworonożnego przyjaciela ma możliwość bezpłatnej kastracji, sterylizacji bądź zaczipowania zwierzaka.
Dziś naszą redakcję odwiedził wiceburmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Paweł Łysańczuk, który wcielił się w rolę… redaktora naczelnego tygodnika Słowo Podlasia. Dowiedział się, jak od kuchni wygląda codzienne zarządzanie redakcją oraz praca dziennikarzy. Jak przyznaje było to dla niego nowe, ciekawe doświadczenie. A wszystko to, jest efektem akcji charytatywnej na rzecz Paulinki Tarasiuk!
Z ks. Pawłem Zazuniakiem, nowym dyrektorem Caritas diecezji siedleckiej, o planach na przyszłość, wyzwaniach stojących przed instytucją, obecnej sytuacji, problemach podopiecznych organizacji i nowych projektach rozmawia Anna Chodyka.
Już po raz dwunasty odbyła się impreza pod hasłem „OSP Jelnica na sportowo”. Wzięli w niej udział nie tylko druhowie i ich rodziny, ale mieszkańcy całej gminy. Był turniej piłki nożnej oraz rodzinny rajd rowerowy. Można było też zjeść pyszności z grilla, przejechać się konną bryczką oraz obejrzeć militarne eksponaty. Pogoda i humory uczestnikom dopisały!
Już w niedzielę 31 lipca odbędzie się Wojewódzka Wystawa Koni Zimnokrwistych, która od lat cieszy się zainteresowaniem hodowców z całej Polski. Co roku przyciąga też rzesze widzów. Z pewnością nie inaczej będzie i tym razem. Słowo Podlasia jest patronem medialnym wydarzenia.
W Białej Podlaskiej dziś (21 lipca) rozpoczęło się przyjmowanie wniosków do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2023. W tym roku mieszkańcy swoje pomysły mogą zgłaszać do 3 sierpnia. Należy pamiętać, że niedawno nieco zmieniły się zasady, a projekty podzielono na trzy kategorie. Przedstawiamy również harmonogram budżetu obywatelskiego.
Trwa ostatni etap prac mających na celu przekształcenie dawnej cerkwi pw. św. Archanioła Michała w Kodniu w Centrum Kultury Prawosławnej. Planowane jest wykonanie elewacji, zabezpieczenie fundamentów i obróbki blacharskie. Prace remontowe prowadzone są od dziesięciu lat. Na ten cel zorganizowana została zbiórka pieniędzy.
Marcin Kalinowski z Rossosza ma 38 lat, żonę Małgorzatę i dwójkę małych dzieci. W jego życiu doszło do tragedii. Kiedy rok temu jechał do pracy motocyklem, potrącił go samochód. Przez to grozi mu amputacja nogi. By pomóc mężowi, Małgorzata zorganizowała zbiórkę pieniędzy, początkowo na operację w prywatnej klinice. Jednak, znalazł się lekarz, który wykona zabieg w ramach NFZ, ale brakuje funduszy na dojazdy i rehabilitację.
Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas w Parczewie wraz z Powiatową Biblioteką Publiczną Centrum Kultury zorganizowały VI Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych. W programie tegorocznego spotkania, które odbyło się w zespole pałacowo-parkowym w Milanowie, znalazły się występy zespołów, chórów, solistów i recytatorów z powiatu parczewskiego.
Kilka tysięcy osób z różnych zakątków kraju oglądało pokazy lotnicze z udziałem pilotów akrobacyjnych, podczas I Królewskiego Pikniku Lotniczego w Woli Osowińskiej. 9 lipca na tutejszym niebie można było podziwiać m.in. lotnicze gwiazdy światowego formatu, samoloty obserwacyjne i akrobacyjne, śmigłowiec Mi-2.
13 lipca na kompleksie międzyrzeckich jeziorek odbyło się szkolenie z ratownictwa wodnego, w którym wzięli udział żołnierze Batalionu Zmechanizowanego 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Ich instruktorami byli ratownicy z międzyrzeckiej drużyny WOPR, którzy blisko 80 żołnierzom przekazali podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą.
Już jutro (15 lipca) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Klasyczny piątek", organizowane przez grupę Bialskie Klasyki. Właściciele zabytkowych pojazdów spotkają się tradycyjnie na parkingu przy hotelu Skala w Białej Podlaskiej.
Miasto zaprasza na wspólne świętowanie zdobycia przez Białą Podlaską tytułu Rowerowej Stolicy Polski! Odbędzie się ono już dziś (14 lipca). Zaplanowano mistrzowski przejazd ulicami miasta, koncerty oraz otwarcie wystawy "#Kręcę dla Białej Podlaskiej".
Stowarzyszenie Cichosz z Cichostowa zostało beneficjentem nowego programu urzędu marszałkowskiego i otrzymało dofinansowanie na ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Już niebawem zrealizuje pięciodniowe warsztaty w Poleskim Parku Narodowym dla 100 uczniów szkoły podstawowej z gminy Milanów. Będą zajęcia pod hasłem m.in. „Łoś superktoś” oraz „Bobrze sprawki”, część z nich w ośrodku dydaktycznym, a część w terenie.