– W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć – mówi rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
Dystans wyrazem miłości
Rzecznik prosił, by rozłożyć wyjazdy na cmentarze w czasie. Święta sprzyjają gromadzeniu się ludzi, a to powoduje rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dlatego zaapelował, by spotykając się z rodziną, zachować dystans społeczny. Witanie się bez przytulania ma być wyrazem miłości i odpowiedzialności. Obawę budzi nie tylko wizyta na cmentarzu. Tam odwiedzający będą mieli maseczki i będą przebywać na świeżym powietrzu. Zagrożeniem są tradycyjne spotkania rodzinne w domach i migracja społeczeństwa. W sposób naturalny może dojść do emisji wirusa.
Zarządcy cmentarzy w Białej Podlaskiej nie przewidują wprowadzania dodatkowych obostrzeń w związku z 1 listopada. – Będziemy się stosować do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz rozporządzeń Rady Ministrów – mówi Franciszek Maksymiuk, właściciel firmy Hades, która zarządza cmentarzami w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Tucznej i Piszczacu. - 1 listopada na cmentarzu w Białej o godz. 12 zostanie odprawiona msza św. Nagłośnienie umożliwi słyszalność na całym cmentarzu, więc warto na czas mszy stanąć przy grobach, aby się rozproszyć. Postanowiliśmy też, że w nocy z 31 października na 1 listopada zamkniemy bramę i furtki, aby zapobiec kradzieżom. Za to otworzymy furtki z 1 na 2 listopada. Ponadto od 1 do 8 listopada będziemy zamykać cmentarz później, nie o godz. 17, ale o 21 - informuje Franciszek Maksymiuk. Podobnie wypowiada się administracja Cmentarza Komunalnego w Białej Podlaskiej. – Jak na razie nie mam żadnych informacji o nowych obostrzeniach. Msza święta odbędzie się o godz. 11, ale jeszcze wszystko może się zmienić. Na razie stosujemy się do ogólnych zasad – zaznacza administracja cmentarza. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 20 października


![Pożar zniszczył stolarnię w Łobaczewie Małym. Trwa zbiórka [ZDJĘCIA] łobaczew mały zbiórka pożar warsztatu pomoc](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-pozar-zniszczyl-stolarnie-w-lobaczewie-malym-trwa-zbiorka-zdjecia-1770032834.jpg)
![Publiczność śpiewała z wokalistami [GALERIA ZDJĘĆ] Publiczność śpiewała z wokalistami [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-publicznosc-spiewala-z-wokalistami-galeria-zdjec-1769776464.jpg)







![Biała Podlaska. Wyjątkowy czas na 100 dni przed maturą [GALERIA ZDJĘĆ] Biała Podlaska. Wyjątkowy czas na 100 dni przed maturą [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-biala-podlaska-wyjatkowy-czas-na-100-dni-przed-matura-galeria-zdjec-1770029890.jpg)

![Biała Podlaska. Odeszli do wieczności [01-02-2026] Biała Podlaska. Odeszli do wieczności [01-02-2026]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-biala-podlaska-odeszli-do-wiecznosci-01-02-2026-1769942694.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze