Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 09:01
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Fundusze Europejskie na środki ochrony dla szpitali

Na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem są pracownicy służb medycznych. Ich codzienna ciężka praca to walka o zdrowie i życie pacjentów. To właśnie dlatego zapewnienie odpowiednich środków ochrony i warunków do pracy dla personelu stało się priorytetem dla władz województwa. Z pomocą przyszły Fundusze Europejskie, a mowa o wsparciu liczonym w milionach złotych. Taka pomoc w czasie epidemii COVID-19 jest po prostu nieoceniona.
Fundusze Europejskie na środki ochrony dla szpitali

Wsparcie otrzymały dwa projekty mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa pracowników służb medycznych. Unia Europejska dokłada do nich 16 milionów złotych. Pieniądze pozwalają na zakup płynów do dezynfekcji oraz środków ochrony osobistej takich jak: maski, rękawice, przyłbice czy kombinezony – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Pamiętajmy, że to pracownicy szpitali stoją na pierwszej linii walki z pandemią, dlatego zapewnienie im odpowiednich warunków pracy jest teraz najważniejsze – dodaje marszałek.

Pomoc udzielana jest w ramach projektu pn. „Wzmocnienie bezpieczeństwa podmiotów leczniczych podległych Samorządowi Województwa Lubelskiego w związku z zagrożeniem epidemicznym”, którego beneficjentem jest Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie. Wsparcie w wysokości ponad 12 mln zł (10 mln to środki z UE) trafiło do 18 jednostek.

Środki ochrony musiały jak najszybciej trafić do szpitali, a pierwsze zakupy w ramach projektu zostały zrealizowane już w kwietniu. Dlatego przyznanie pomocy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego nastąpiło w trybie pozakonkursowym – czyli, dzięki procedurom covidowym, w najmniej sformalizowanym trybie – wyjaśnia Katarzyna Tokarczuk, dyrektor Departamentu Wdrażania EFS Urzędu Marszałkowskiego. Chodzi o szpitale i stacje pogotowia ratunkowego w Lublinie, Chełmie, Białej Podlaskiej, Zamościu, Suchowoli, Radecznicy, Celejowie, Adampolu oraz w Poniatowej. Otrzymały one m.in. kombinezony, przyłbice i gogle. Wkrótce trafi do nich kolejna transza wsparcia, w tym m.in. maski medyczne, rękawice oraz płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Kolejne 7 mln zł to budżet drugiego projektu pn. „Wzmocnienie bezpieczeństwa podmiotów leczniczych Województwa Lubelskiego w związku ze stanem epidemii COVID – 19” (wkład UE to prawie 6 mln zł). Środki te, podobnie jak w przypadku pierwszego projektu, pozwalają na zakup m.in. masek medycznych, kombinezonów, fartuchów, gogli, przyłbic, czepków, rękawic czy płynów dezynfekujących do rąk i powierzchni. Tutaj również rolę lidera projektu pełni Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie.

– W ramach tych dwóch projektów wsparcie trafia nie tylko do dużych jednostek medycznych, takich jak szpitale wojewódzkie, ale także tych mniejszych powiatowych. Co ważne, ze środków ochrony osobistej korzysta cały personel: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki czy pracownicy biurowi – mówi Kamila Ćwik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. Materiały zostaną przekazane do mniejszych szpitali m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Puławach, Lublinie, Łukowie, Bełżycach, Bychawie, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Lubartowie, Łęcznej, Opolu Lubelskim, Rykach, Świdniku, Hrubieszowie, Krasnymstawie, Międzyrzecu Podlaskim, Parczewie, Radzyniu Podlaskim, Szczebrzeszynie, we Włodawie czy w Zamościu.

Nie ma wątpliwości, że zaopatrzenie szpitali w środki ochrony osobistej w ramach projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich, to trafna decyzja. Badania naukowe potwierdzają, że właściwe zabezpieczenie pielęgniarek, lekarzy i ratowników medycznych minimalizuje ryzyko zakażenia koronawirusem. W sumie z opisywanych wyżej projektów skorzysta 41 placówek z województwa lubelskiego.

Lubelskie Fundusze Europejskie

Dowiedz się więcej na: rpo.lubelskie.pl

FB: LubelskieFunduszeEuropejskie


Podziel się
Oceń

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama