Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 08:00
Reklama

Gmina Wohyń: Samorząd tnie oświatę, bo go nie stać

Szkoły podstawowe w Bezwoli i Ossowie mają przestać działać od września tego roku. Taką wolę wyrazili w uchwałach radni gminy. Zdaniem władz gminy, samorząd nie jest w stanie dopłacić w tym roku do oświaty 6.5 mln zł. Pomimo próśb mieszkańców i nauczycieli, argumenty ekonomiczne przeważyły. Teraz opinię musi wydać kuratorium.
Gmina Wohyń: Samorząd tnie oświatę, bo go nie stać
Autor: Szkoła Podstawowa w Bezwoli/Facebook

- Odpowiedzialność wymaga czasem podejmowania trudnych decyzji. Od 2007 roku, gdy pracuję w gminie, nigdy nie było planu likwidacji szkół. Co roku stawaliśmy przed dylematem z czego zrezygnować, by utrzymać szkoły. Może zrobimy jedną inwestycję mniej, może nie zrobimy jakiegoś odcinka drogi, żeby tylko utrzymać szkoły – mówi Tomasz Jurkiewicz, wójt Wohynia.

W tym roku okazało się, że rezygnacja z części inwestycji na poczet utrzymania szkół, nie będzie już wystarczająca.

Gmina nie da rady
W gminie Wohyń działają cztery szkoły podstawowe w Ostrówkach, Ossowie, Bezwoli i Lisiowólce, oraz dwa zespoły szkół w Wohyniu i Suchowoli. W 2017 roku do ich utrzymania gmina dołożyła 2,1 mln zł, w 2018 roku – 2,6 mln zł, w 2019 – 3,5 mln zł, a w 2020 – 4 mln 250 tys. zł. - Szacunki na ten rok mówią o o tym, że do szkół będziemy musieli dołożyć 6,5 mln zł. Subwencja jaką otrzymujemy, to 6 mln zł. Więc drugie tyle musi pokryć gmina. Nie twierdzę, że oświata ma się samofinansować. Moglibyśmy pewnie dopłacać około 4 mln zł, ale nie ponad sześć – przyznaje wójt.

Jurkiewicz wskazuje, że deficyt gminy wynosi 2,2 mln zł. Samorząd dostał od RIO pisemny sygnał, że budżet się nie równoważy. - Deficyt musimy pokryć z zaoszczędzonych w poprzednich latach pieniędzy, które mieliśmy przeznaczyć na wkłady własne do inwestycji. Nie możemy na pokrycie wkładów własnych zaciągnąć kredytu, bo ze względu na deficyt, nie będzie zgody RIO. Sam się zastanawiam, co będzie, gdy przyjdą wyniki konkursów, do których przystępowaliśmy i okaże się, że pieniądze nam przyznano. Skąd weźmiemy na wkład własny, by dotację otrzymać? - tłumaczy sytuację gminy wójt. - Z bólem serca podjęliśmy decyzję o racjonalizacji oświaty, ale powiem wprost. Ja już nie mam z czego dokładać do szkół. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 2 lutego


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: sdgfTreść komentarza: https://zenodo.org/record/7141176?olo Black Adam Movie OnlineData dodania komentarza: 04.10.2022, 03:23Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:40Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Ruszają wypłaty dodatku węglowego. Wiemy, kiedy będą przelewyAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Sebastian Szymański po raz kolejny zagrał w reprezentacji Polski
Reklama
Reklama
Reklama