Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 00:57
Reklama
Reklama

Szkoła Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej nosi imię Kazimierza Górskiego

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zdecydował o nadaniu Szkole Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej imienia Kazimierza Górskiego, najwybitniejszego szkoleniowca w historii polskiej piłki nożnej, który zmarł w 2006 roku, a 2 marca tego roku przypadła setna rocznica jego urodzin. W środę 3 marca w bialskiej Szkole Trenerów PZPN odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą patronowi.
Szkoła Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej nosi imię Kazimierza Górskiego

Autor: Adam Trochimiuk

O nadaniu Szkole Trenerów PZPN imienia Kazimierza Górskiego cytowany na stronie piłkarskiego związku prezes PZPN Zbigniew Boniek mówił tak: – Chcemy w ten sposób upamiętnić „Trenera Tysiąclecia”. Mamy również kilka innych pomysłów, zgodnych z duchem i charakterem Pana Kazimierza, którymi będziemy chcieli uczcić pamięć najwybitniejszego polskiego trenera w historii.

Oficjalnego odsłonięcia pamiątkowej tablicy w Szkole Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej dokonano w obecności m. in. przedstawicieli władz PZPN i byłych piłkarzy, którzy grali pod wodzą Kazimierza Górskiego, wspaniałego trenera, który poprowadził polską reprezentację m. in. do triumfu w igrzyskach olimpijskich w 1972 roku i do trzeciego miejsca w mistrzostwach świata w 1974 roku. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wiceprezes PZPN Marek Koźmiński i Lesław Ćmikiewicz, mistrz i wicemistrz olimpijski oraz medalista mistrzostw świata. – Kazimierz Górski to ikona polskiego futbolu, polskiego sportu i zawodu trenera. Nakreślił drogę, którą każdy szkoleniowiec powinien podążać. W roli selekcjonera osiągnął największe sukcesy w historii naszej piłki nożnej. Inny patron Szkoły Trenerów PZPN nie wchodził w grę. Dla kursantów to duża motywacja do tego, by ciężko pracować i spróbować zbliżyć się do sukcesów Kazimierza Górskiego. Życzymy sobie wszyscy, byśmy doczekali się jego następcy – mówił Marek Koźmiński, wiceprezes PZPN i były reprezentant Polski.

Lesław Ćmikiewicz pod wodzą Kazimierza Górskiego zdobył z reprezentacją Polski dwa medale igrzysk olimpijskich oraz trzecie miejsce na mistrzostwach świata. – Zasłużył sobie na to, byśmy oddawali mu szacunek. Był bardzo skromnym, a zarazem wielkim człowiekiem – mówił o Kazimierzu Górskim Lesław Ćmikiewicz. - Wychował wielu świetnych piłkarzy, pozostając dla nich autorytetem. Był specyficznym trenerem, zawsze szukał do zespołu ludzi wesołych. Zarażał nas swoim optymizmem, radością z przebywania na boisku. Chciało się grać nie tylko dla reprezentacji, ale także dla niego.

- Trudno wymarzyć sobie inną osobę, której imię mogłaby nosić nasza szkoła. Bezwzględnie na to zasłużył – podkreślał z kolei Stefan Majewski, kolejny znakomity były reprezentant Polski, który trenował pod okiem trenera Górskiego w Legii Warszawa. - Wszyscy podkreślają, jak wspaniałym był trenerem, ale trzeba też pamiętać o tym, jakim był człowiekiem. Traktował zespół jak własną rodzinę. Pamiętam, gdy wróciłem do treningów po powrocie z mistrzostw świata w Hiszpanii. Na jeden z nich przyszła moja żona. Powiedziała do trenera: proszę spojrzeć, jak dzieci lgną do Stefana, jak bardzo były stęsknione. Od razu dał mi tydzień wolnego, abym mógł odpocząć z rodziną.

W uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy w Szkole Trenerów PZPN wzięli udział także m. in. Andrzej Person, przewodniczący Rady Fundacji Piłkarstwa Polskiego, przedstawiciele Szkoły Trenerów PZPN i AWF Biała Podlaska, prezes Lubelskiego ZPN Zbigniew Bartnik oraz trenerzy odbywający obecnie kurs UEFA Pro.

Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 po długiej chorobie w wieku 85 lat. 2 czerwca 2006 spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Na tablicy pamiątkowej w Szkole Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej czytamy: „Kazimierz Górski (1921-2006). Urodzony 2 marca 1921 roku we Lwowie. Piłkarz, trener, działacz. Zawodnik lwowskiego RKS, od 1945 roku warszawskiej Legii, reprezentant Polski (1 mecz z Danią w 1948 roku). Selekcjoner reprezentacji Polski w latach 1971-1976. Zdobył z nią złoty medal (1972) i srebrny (1976) medal olimpijski oraz zajął trzecie miejsce w mistrzostwach świata (1974). W latach 1991-1995 był prezesem PZPN. W 2000 roku w plebiscycie czytelników „Piłki Nożnej” został wybrany najlepszym polskim trenerem piłkarskim XX wieku. W 2001 roku otrzymał złoty medal zasługi FIFA. Zmarł 23 maja 2006 roku w Warszawie. Pośmiertnie otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski oraz Rubinowy Order Zasługi UEFA”.  

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama