Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 9 lutego 2026 12:25
Reklama
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Gromadziński: "Wśród was stoi generał!"

Na terenie Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II odbyła się konferencja prasowa poświęcona oddziałom przygotowania wojskowego. To projekt Ministerstwa Obrony Narodowej realizowany m.in. przez akademickie licea w Białej Podlaskiej i Terespolu. Dyskutowano też o współpracy z placówkami oświatowymi, którą w tym zakresie prowadzi 18. Dywizja Zmechanizowana.
Biała Podlaska: Gromadziński: "Wśród was stoi generał!"

Autor: fot. Anna Chodyka

Jak poinformowała Elżbieta Zaremba dyrektor ALO w Białej Podlaskiej, decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej od 1 września 2020 r. w dwóch liceach prowadzonych przez Państwową Szkołę Wyższą im. Papieża Jana Pawła II, Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Białej Podlaskiej i Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu, rozpoczęły działalność klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego.

– 18. Dywizja Zmechanizowana ma status jednostki patronackiej i wspiera proces kształcenia poprzez realizację zajęć praktycznych. To nowy typ oddziałów wprowadzony od tego roku szkolnego do systemu oświaty – wyjaśnia Elżbieta Zaremba dyrektor ALO w Białej Podlaskiej.

 – Oba licea realizowały już wcześniej bogaty program przygotowania wojskowego w klasach mundurowych i aby znaleźć się w elitarnej grupie 130 klas OPW w Polsce, musiały spełnić wiele wymagań określonych przepisami prawa, m.in. wykazać się dorobkiem w zakresie działalności proobronnej, zapewnić kadrę do edukacji wojskowej oraz uzyskać pozytywną opinię właściwego kuratora oświaty oraz szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego – mówi Elżbieta Zaremba.

W tego typu oddziałach młodzież ma szansę zdobyć wstępne przygotowanie do kariery wojskowej i skorzystać z wielu przywilejów, jakie daje taki wybór. Może między innymi liczyć na preferencje w przyjęciu do służby wojskowej oraz w rekrutacji na studia wojskowe. 

Taktyka i praktyka

– W ramach programu edukacji wojskowej realizowanej równolegle z kształceniem ogólnym, uczniowie mają minimum 230 godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego, w tym w formie obozu wojskowego. Program obejmuje cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP), szkolenie z wybranych przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych) szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa) oraz szkolenie bojowe (w tym m.in. taktyka, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe) – informuje Agnieszka Kulicka dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 11 maja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jak u bas ?Treść komentarza: Pojechałeś nieźle odlotową banialuką... Motor, choćby wystawił zaplecze, to i tak ma prawo być mocniejszy od Podlasia, nic nie ujmując tym ostatnim.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 10:41Źródło komentarza: Porażka z MotoremAutor komentarza: Kamil 23Treść komentarza: Ten kierowca ma 67 lat . Już jeżdżąc prywatnie osobówka powinien co poł roku mieć badania czy nie ma przeciwskazań do kierowania pojazdami. Gdziesz w takim wieku ciężarówką kierować??? Jak on te psychotesty u lekarza przechodzi? W takim wieku 67 lat to kierować taczką, wózkiem inwalidzkim, z chodzikiem chodzić a nie za dosiadanie ciężarówek się brać.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 09:55Źródło komentarza: Gmina Leśna Podlaska. Wypadek w Ossówce. Ciężarówka uderzyła w drzewoAutor komentarza: ChudyTreść komentarza: Od razu z towarzyszy wylewa się jad... Tu nie chodzi o tą jedną wieś. W Łukowisku będzie węzeł, ale nie dostępny dla okolicznych mieszkańców, którzy będą musieli jechać do Międzyrzeca by wjechać na obie drogi które krzyżują się nieopodal. Co ciekawe do momentu oddania S19 takowego problemu nie będzie. Więc istnieje techniczna opcja by problem rozwiązać. Potrzeba tylko dobrej woli. A tej w naszym skłóconym przez polityków kraju jak na lekarstwo.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 08:53Źródło komentarza: Węzeł Łukowisko nie dla mieszkańców Łukowiska?Autor komentarza: ChudyTreść komentarza: Wydaje mi się, że to dziś ponad możliwości miasta. Może lekki lifting ok, ale coś więcej odpada.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 08:40Źródło komentarza: Orlęta wygrały w LubartowieAutor komentarza: ChudyTreść komentarza: Powrót Antoniaka nad wyraz widoczny, Taras przy nim czuje się pewnie i gra jak z nut. tradycyjnie obrona i bramka wysoki poziom ale to w Białej norma. Inna sprawa, że rywal słaby po za Pindą resztą słabiutko. Trzeba walczyć.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 08:38Źródło komentarza: AZS rozłożył Anilanę na łopatki [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama