Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 03:19
Reklama
Reklama

Pałac Radziwiłłów dzięki unijnym środkom odzyskał blask

Co to jest polityka spójności? Za tym trudnym terminem kryje się jedna z najważniejszych zasad w Unii Europejskiej: zapewnienie równych praw wszystkim jej obywatelom. Dlatego bogatsze regiony Europy, poprzez wspólny unijny budżet, wspierają finansowo rozwój tych biedniejszych. Fachowo nazywa się to „polityką spójności”.
Pałac Radziwiłłów dzięki unijnym środkom odzyskał blask

Autor: Adam Trochimiuk/Archiwum

Wszystkie polskie regiony korzystają obficie na polityce spójności. Dzięki temu różnica w rozwoju pomiędzy Polską, a Europą Zachodnią znacznie zmniejszyła się przez ostatnie 15 lat. Poziom życia w Polsce jest już porównywalny z tym z Portugalii czy Grecji – wyjaśnia ekspert Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Rafał Dymek.

Siedziba magnatów jak nowa

Rozwój Polski dzięki środkom unijnym widoczny jest również na wielu polach, w tym w sferze kulturalnej. Przykładem jest rewitalizacja zespołu zamkowo-parkowego należącego do Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Dzięki zewnętrznym środkom dawna siedziba jednej z największych rezydencji magnackich Wielkiego Księstwa Litewskiego odzyskała blask. W ramach projektu „Rewaloryzacja i modernizacja zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej” przebudowano most przy głównym wjeździe na teren zespołu, położono wszędzie nową nawierzchnię pasującą do stylu, w jakim powstawała rezydencja. Wybudowano bramę i most koszarski od strony zachodniej, odtworzono fortyfikację. Zmodernizowano amfiteatr, który zyskał nie tylko zadaszenie, ale też nowe siedziska, windę i lepszą akustykę oraz odpowiednie zaplecze potrzebne występującym artystom. Przemianę przeszły też budynki wykorzystywane przez Muzeum Południowego Podlasia. Wieża ma już windę, a wewnątrz budynków zmieniono instalację m.in. elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Zapewniono też odpowiednią wentylację i klimatyzację pomieszczeń. Założono system alarmowy i przeciwpożarowy. Remont zespołu zamkowo-parkowego należącego do Radziwiłłów w Białej Podlaskiej kosztował 26 mln zł, z czego 17 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Korzystają wszystkie członkowskie kraje

Na polityce spójności korzystają wszystkie kraje członkowskie. W latach 2014-2020 na politykę spójności UE przeznaczyła aż 1/3 swojego budżetu. Tablice z napisem „dofinansowano ze środków Unii Europejskiej" są widoczne na każdym kroku, jednak tak mocno wpisały się one naszą przestrzeń, że niewiele osób zastanawia się, dlaczego te środki otrzymujemy. A odpowiedzią jest właśnie wzajemna solidarność i wyrównywanie poziomów życia w Europie. Można przekornie powiedzieć, że im mniej środków z unijnego budżetu dostajemy, tym lepiej świadczy to o naszym poziomie rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, że na wsparciu słabszych regionów korzystają również te lepiej rozwinięte, które wpłacają więcej do unijnego budżetu – zapewnienie równomiernego rozwoju europejskich regionów wpływa korzystnie na gospodarki wszystkich państw członkowskich, także tych najbogatszych – zaznacza ekspertka Fundacji Schumana Iga Kamocka. 

"Materiał współfinansowany ze środków UE. Odzwierciedla on jedynie poglądy autorów. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za zawartą w nim treść".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ludwika 04.06.2021 00:22
Gdzie ten pałac ?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama