Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 09:15
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

„Zielonym rowerem” wzdłuż najdzikszej rzeki Europy

Rozpoczynamy wakacyjny cykl „Rowerem przez południowe Podlasie”. Zaprezentujemy w nim najciekawsze trasy rowerowe w naszym regionie. Będą szlaki wszystkim dobrze znane, ale postaramy się też przypomnieć i pokazać ścieżki te nieco zapomniane, o których wielu z Was być może przeczyta po raz pierwszy. Zapraszamy na wspólną rowerową przygodę! A na początek bierzemy na warsztat jeden z najdłuższych szlaków rowerowych Polsce, którego spora część przebiega przez przepiękne tereny południowego Podlasia i Polesia Lubelskiego.
„Zielonym rowerem” wzdłuż najdzikszej rzeki Europy

Autor: fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

Mowa oczywiście o Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Co oznacza nazwa? „Green” z angielskiego to oczywiście „zielony”, natomiast „velo” oznacza w języku francuskim po prostu „rower”. Tak można tłumaczyć nazwę jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych w Polsce.

Bo Green Velo to nie tylko oznakowany szlak rowerowy, to tysiące Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, czyli pensjonatów i innych obiektów noclegowych, to marka nagradzana wielokrotnie na targach turystycznych, a wreszcie to kilkaset tysięcy użytkowników każdego sezonu, którzy przemierzają rowerami setki kilometrów przez wielokulturowe i wyjątkowo piękne tereny Polski Wschodniej.

Szlak pięciu województw

Dokładnie pięciu województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Podzielono je na krainy i nazwano jest „Rowerowymi Królestwami”. Każde z nich posiada niepowtarzalny zestaw lokalnych atrakcji, a ich granice nie odzwierciedlają swoim przebiegiem granic administracyjnych – każda z krain obejmuje miejsca, które łączy wspólna historia, walory przyrodnicze, lokalne tradycje i obyczaje, a także ukształtowanie terenu.

Na szlaku znajdziemy więc wiele wyjątkowych i różnorodnych miejsc, które swą bogatą historią i kulturą zachwycą niejednego. Są wśród nich liczne zabytki, stanowiące ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego, m.in. katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, kompleks klasztorny w Supraślu, dawne żydowskie miasteczka Tykocin i Leżajsk, miasta Chełm, Włodawa i Szczebrzeszyn znane ze swego wielokulturowego dziedzictwa, nadbużańskie sanktuaria różnych wyznań w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, starówka w Przemyślu, zamek w Łańcucie, średniowieczne miasto Sandomierz czy ruiny renesansowego zamku w Ujeździe.

Przygotowanie tego jednego z najdłuższych szlaków rowerowych w Polsce, od projektu do budowy, kosztowało 274 miliony złotych. Na trasie wybudowano m.in. 228 MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów, wyposażonych w stojaki, wiaty i ławki oraz kosze na śmieci i tablice informacyjne.

Green Velo liczy łącznie 2071 km, z czego 414 km wiedzie przez województwo lubelskie, a w tym przez południowe Podlasie oraz Polesie. Pierwsze znalazło się w Rowerowym Królestwie „Dolina Bugu”. I od niego zaczniemy naszą rowerową wycieczkę.

Rowerowe królestwo „Dolina Bugu”

Znajduje się ono w południowej części województwa podlaskiego i północnej części województwa lubelskiego. W porównaniu do innych królestw na szlaku jest ono dość jednolite krajobrazowo. Zdecydowanie jednym z najbardziej widowiskowych odcinków trasy jest ten pomiędzy Drohiczynem a Gnojnem. Reszta terenu to w większości równiny albo jedynie niewielkie pagórki. Jak sama nazwa mówi, królestwo ciągnie się wzdłuż najdzikszej rzeki Europy – Bugu, nad której brzegiem położone są malownicze wsie i miasteczka. Największymi miejscowościami w królestwie są Siemiatycze na północy, Terespol w centralnej części obszaru oraz Sławatycze w południowej części Doliny Bugu. Położona kilkanaście kilometrów na zachód Biała Podlaska jest głównym ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym obszaru.

Pierwsza część trasy, prowadząca w okolicy Siemiatycz nad Bug, w pobliżu rzeki jest niezwykle atrakcyjna widokowo. Koniecznie należy tu odwiedzić Świętą Górę Grabarkę - najważniejsze miejsce kultu wyznawców prawosławia w Polsce oraz Siemiatycze z historyczną zabudową.

Kolejnymi obowiązkowymi punktami na trasie są Mielnik z Górą Zamkową i odkrywkową kopalnią kredy,  Drohiczyn, czyli pierwsza stolica Podlaskiego oraz bunkry z tzw. linii Mołotowa. Te największe i najlepiej zachowane można napotkać w okolicach Moszczony Królewskiej, Anusina, Słochów Annpolskich, Wólki Zamkowej i Putkowic Nadolnych.

Jadąc dalej na południe rowerzyści mogą przeprawić się przez most na Bugu w pobliżu Siemiatycz albo skorzystać z przepraw promowych, Mielnik – Zabuże i Niemirów – Gnojno. Warto jednak wcześniej upewnić się, czy promy są czynne, bowiem zbyt niski stan wody w rzece nie pozwala na ich uruchomienie. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 22 czerwca



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama