Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 22:27
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Bialska Onkologia z Kryształową Cegłą

Budynek Bialskiej Onkologii zwyciężył w konkursie "DOM 2020" na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej "Na Szlaku Słońca i Śniegu". Zajął pierwsze miejsce w kategorii obiekty zdrowia.
Bialska Onkologia z Kryształową Cegłą

Autor: fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej

Budynek Bialskiej Onkologii brał udział w konkursie DOM 2020 o Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej "Na Szlaku Słońca i Śniegu". Celem konkursu jest m.in. pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej; wdrażanie prorozwojowej polityki mieszkaniowej i budowlanej w wymiarze twórczego wykorzystania wiedzy architektów, konstruktorów i kadry inżynieryjno-technicznej i ich znajomości nowoczesnych technik i technologii; podnoszenie standardu obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej z zachowaniem zabytkowej zabudowy - istotnych dla stanu dziedzictwa kulturowego i historycznego czy podniesienie jakości przestrzeni zabudowy.

Niedawno zostały ogłoszone wyniki konkursu. Bialska Onkologia zajęła pierwsze miejsce w kategorii obiekty zdrowia.

Przypomnijmy, że inwestycja pod nazwą Bialska Onkologia polegała na budowie wolnostojącego pawilonu o jednej podziemnej i trzech nadziemnych kondygnacjach, funkcjonalnie połączonego z obecnymi budynkami bialskiego szpitala.

Nowy budynek, jest zlokalizowany przy ul. Jana II Kazimierza na działce o powierzchni 0,4103 ha, tuż obok której znajduje się istniejący kompleks zabudowań Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

W ramach planowanego przedsięwzięcia zostały ulokowane między innymi następujące obszary funkcjonalne:

  • Oddział Onkologii Klinicznej – posiadający 54 łóżka,
  • Oddział Hematologii – posiadający 25 łóżek z izolatkami i niezbędnym obszarem diagnostycznym,
  • Oddział Chemioterapii jednego dnia – posiadający 20 stanowisk z niezbędnym obszarem diagnostycznym,
  • Pracownia leków cytostatycznych,
  • Pracowania Endoskopowa – posiadająca 5 gabinetów,
  • Poradnia Onkologiczna,
  • Poradnia Hematologiczna,
  • Poradnia leczenia bólu,
  • Inne poradnie związane z leczeniem chorób nowotworowych.

Powierzchnia zabudowy 1 797 m2, powierzchnia całkowita 7 369 m2, kubatura 26 073 m3.

Budynek zaprojektowano jako wolnostojący, trzykondygnacyjny w części nadziemnej, podpiwniczony z usytuowaną ponad dachem zamkniętą przed wpływem czynników atmosferycznych wentylatornią, w konstrukcji mieszanej – szkieletowej i murowanej, z projektowanymi żelbetowymi słupami i trzpieniami w ścianach oraz stropami z prefabrykowanych płyt kanałowych uzupełnianych na fragmentach stropami żelbetowymi.

W części centralnej parteru zaprojektowano strefę wejściową z rejestracją, informacją, szatnią oraz poczekalnią pacjentów. Tu zaprojektowano także obszerny hol windowy oraz pomieszczenie komercyjne (kiosk, sklepik). Na parterze projektowanego budynku, w jego południowej części, zlokalizowano pomieszczenia Poradni Onkologicznej i Hematologicznej (10 gabinetów konsultacyjnych, gabinet badań USG, 2 gabinety zabiegowe, gabinet mammografii). Na parterze zaprojektowano także zespół pracowni diagnostycznych: pracownię badań RTG, pracownię Rezonansu Magnetycznego oraz zespół pomieszczeń pracowni badań PET-CT. Na parterze, w północnej części budynku, zlokalizowano także zespół Pracowni Endoskopii oraz sale zabiegowe (5 sal) z zapleczem oraz salą wybudzeniową dla ośmiu pacjentów. Na I piętrze projektowanego budynku, w jego południowej części, zlokalizowano Oddział Chemoterapii Dziennej (20 stanowisk) wraz z zapleczem oraz Pracownię Leków Cytostatycznych, a także Pracownię Immunofenotypowania. W północnej części I piętra zaprojektowano Oddział łóżkowy Hematologii dla 25 pacjentów (9 pokoi 2 osobowych i 7 izolatek jednoosobowych) wraz zespołem pomieszczeń towarzyszących (dwa gabinety badań, gabinet przygotowań, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, zespół sanitarny, pokój klubowy pacjentów). W centralnej części I piętra, nad strefą wejścia głównego, w bezpośrednim sąsiedztwie holu windowego, zaprojektowano zespół gabinetów lekarskich (lekarzy dyżurnych) wraz z salą narad, gabinetem zastępcy Ordynatora i gabinetem Oddziałowej. Na poziomie II piętra zaprojektowano Oddział łóżkowy Onkologii dla 54 pacjentów (23 pokoje 2 osobowe i jednoosobowych 8 izolatek) wraz zespołem pomieszczeń towarzyszących (cztery gabinety badań, dwa gabinety przygotowań, dwa gabinety diagnostyczno-zabiegowe, zespoły sanitarne, dwa pokoje klubowe pacjentów). W części centralnej II piętra, w sąsiedztwie holu windowego zaprojektowano zespół gabinetów lekarskich a także gabinet Ordynatora oraz Oddziałowej. Na poziomie piwnicy zaprojektowano dwa zespoły (męski i damski) szatni pracowników, obszar techniczny obejmujący warsztaty wraz z zapleczem socjalnym i szatniowym, obszar gospodarczy z pomieszczeniem ekip sprzątających oraz magazynem środków czyszczących oraz Obszar Ekspedycji Szpitalnej obejmujący pomieszczenia odpadów medycznych, pomieszczenia mycia wózków i pojemników transportowych, administrację obszaru, magazyny materacy i łóżek. Na poziomie piwnicy zaprojektowano także zespół pomieszczeń Banku Tkanek i Komórek Macierzystych oraz zespół pomieszczeń technicznych (rozdzielnia elektryczna i UPS, węzeł cieplny, hydrofor i inne pom. techniczne min. pomieszczenie próżni  i sprężonego powietrza czy serwerownię centralną). Na każdej z kondygnacji nadziemnych zaprojektowano pomieszczenie serwerowni zlokalizowane bezpośrednio nad serwerownią centralną.

Inwestor to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, za projekt odpowiedzialne jest biuro ARCH-DOM Ryszard Suchora, Henryk Dołęgowski z Białej Podlaskiej, a wykonawcą P.W. Bialbud Sp. J. Stanisław Lewczuk, Czesław Niczyporuk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama