Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 00:24
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Region: Wycieczka po niezwykłym Polesiu Zachodnim

Kontynuujemy naszą rowerową wycieczkę po Lubelszczyźnie szlakiem Green Velo. Kierujemy się na południe województwa w atrakcyjne tereny Rowerowego Królestwa Polesie. Odwiedzimy Włodawę, Poleski Park Narodowy, Chełm oraz Krasnystaw. A w kolejnej części zajmiemy się już bliższymi trasami, których nie brakuje w powiecie bialskim.
Region: Wycieczka po niezwykłym Polesiu Zachodnim

Autor: fot. Adam Trochimiuk/Archiwum/poglądowe

Przypomnijmy, Green Velo to jeden z najdłuższych szlaków rowerowych w Polsce, łącznie liczy 2071 km, z czego 414 km wiedzie przez województwo lubelskie, a w tym przez południowe Podlasie oraz Polesie.

Dzisiaj przybliżymy Rowerowe Królestwo Polesie, które szlak Green Velo przecina z północy na południe. To obszar ubogich gleb, raczej rzadko zasiedlony i mało przekształcony w wyniku działalności człowieka. Porastająca słabe, podmokłe gleby, roślinność tego obszaru przypomina miejscami podbiegunową tundrę i lasotundrę. Polesie to rozległa kraina położona na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy, dlatego w miastach i wsiach tego regionu mieszają się różne religie i kultury.

Miasto trzech kultur

Najlepszym przykładem bogatego folkloru i wielonarodowości tych terenów jest położona u ujścia rzeki Włodawki do Bugu, na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim Włodawa, często nazywana miastem trzech kultur. Dlaczego? W okresie międzywojennym Włodawa była miasteczkiem wielonarodowym, w którym współistniały ze sobą trzy religie: katolicyzm, prawosławie i judaizm. Obok siebie żyli: Białorusini, Ukraińcy, Polacy i Żydzi. Z tej okazji co roku organizowany jest tutaj Festiwal Trzech Kultur, który ma na celu upamiętnienie historii tego miasta, a także przybliżenie problematyki wielokulturowości i wielowyznaniowości obecnym mieszkańcom miasteczka. W tym roku odbędzie się w dniach 17-19 września. To właśnie do Włodawy trafiamy na początek naszej wycieczki po królestwie Polesia, dojeżdżając tutaj ze Sławatycz.

Oczywiście najlepiej poznać historię tego wyjątkowego  miejsca, odwiedzając liczne zabytki. Zaliczają się do nich kościół pw. św. Ludwika i klasztor oo. Paulinów. Rokokowy kościół jest dziełem architekta Pawła Antoniego Fontany. Wyposażenie zachowało się w niezmienionym stanie do dzisiaj. Wnętrze świątyni zdobią freski dwóch paulińskich malarzy Jeremiasza i Marcelego Dobrzeniewskich. To jeden z kilku zaledwie kościołów w Polsce zbudowany w stylu tzw. baroku lubelskiego.

Nie można pominąć cerkwi prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, wzniesionej w latach 1840–1843, a położonej na skarpie nad Bugiem. Początkowo unicka, po 1875 prawosławna. Reprezentuje styl bizantyjsko-rosyjski z elementami klasycystycznymi. Najprawdopodobniej została ufundowana przez prawosławną rodzinę Sanguszków.

Trzecim największym zabytkiem Włodawy jest Wielka Synagoga wzniesiona w roku 1764, przy której znajdują się jeszcze dwa pokrewne budynki Mała Synagoga oraz Bejt ha-midrasz. Budowa zespołu synagogalnego została sfinansowana przez gminę żydowską oraz ówczesnych właścicieli Włodawy – Czartoryskich. Od 1983 r. w synagodze mieści się Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, ze stałą wystawą poświęconą historii i kulturze polskich Żydów. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 29 czerwca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama